Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeKop "Drmno" povećava...

Kop “Drmno” povećava proizvodnju

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

 

Privredno društvo “Termoelektrane i kopovi Kostolac” predvidelo je u narednom periodu povećanje proizvodnje uglja na kopu “Drmno” sa devet na dvanaest miliona tona godišnje i izgradnju još jedne termoelektrane snage 350 megavata.

Povećanje proizvodnje uglja na kopu “Drmno”  kao i eventualno otvaranje novog kopa “Dubravica”, koje Privredno društvo “Termoelektrane i kopovi Kostolac” planira u narednom periodu, doprineće boljoj budućnosti Kostolca i okoline, jer najveći broj Kostolčana radi u termoelektranama i na površinskim kopovima.

Prošle godine na površinskom kopu “Drmno” kod Kostolca iskopano je devet miliona tona lignita. Većina ovog uglja pretvorena je u termoelektrani “Drmno” u električnu energiju.

Privredno društvo “Termoelektrane i kopovi Kostolac” u svojoj strategiji razvoja predvidelo je povećanje proizvodnje uglja na 12 miliona tona godišnje jer su njegove rezerve preko 300 miliona tona.

Direktor Privrednog društva “TEKO” u Kostolcu Dragan Jovanović kaže da se postojeći termo kapaciteti, instalisane snage 1.000 megavata zamene i da se sagradi još jedan kapacitet od 350 megavata, što će fizibiliti studija tačno pokazati.

“Postoji mogućnost da se eventualno sagradi još jedan zamenski kapacitet na račun starih blokova u termoelektrani “Kostolac A”, rekao je Jovanović.

Sa kineskom stranom ušlo se u pregovore o kreditiranju izgradnje nove termoelektrane od 350 megavata, ali je kineska “Eksim banka” tražila produženje roka za eventualno odobrenje kredita.

Ipak, Kostolčani su optimisti i, kako kažu, veruju u svoju strategiju razvoja ali takođe kažu da neke stvari ne zavise samo od njih.

“Krajem ove ili početkom sledeće godine očekuje se da bude usvojen prostorni plan područja posebne namene kostolačkog ugljenosnog basena. To je osnovni preduslov da bi uopšte radili na daljim potrebnim uslovima za energetske i rudarske objekte”, rekao je Direktor Privrednog društva “TEKO” u Kostolcu.

Žitelji Kostolca već decenijama jedu rudarski hleb. Većina radi na kopovima i u termelektranama, pa je zato razvoj njihove kompanije istovremeno garant sigurnosti narednih rudarskih generacija.

Bagerista Goran Gajević kaže da će razvoj veće proizvodnje na kopu značiti i otvaranje novih radnih mesta, što bi mnogo značilo za mlađu populaciju, koja bi trebalo da počne da radi.

“Sa zidanjem novog bloka u termoelektrani otvorilo bi se sigurno još 150 novih radnih mesta”, kaže bagerista Saša lalić.

Kada 2.050. godine površinski kop “Drmno” završi svoj eksploatacioni vek, bageri će se, najverovatnije preseliti petnaestak kilometara zapadno na buduće polje “Dubravica”.

Ispod pšenice nedaleko od kopa “Drmno”, na samo desetak metara dubine, leži 500 miliona tona uglja. Ta količina dovoljna je da se u narednih sto godina njome “hrane” dve termoelektrane “Drmno” što je budućnost Kostolca i čitavog ovog kraja.

Izvor bizlife.rs

 

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene nafte Brent, TTF gasa i CO2 dozvola beleže promene zbog ekonomskih i vremenskih uticaja

U prvoj nedelji septembra, cene fjučersa na naftu Brent za najbliži mesec na ICE tržištu nastavile su silazni trend koji je započeo krajem prethodne nedelje. U ponedeljak, 2. septembra, ove fjučerske cene zabeležile su svoj nedeljni maksimum od 77,52...

Evropa: Porast cena električne energije sa izuzetkom i rekordnim visinama

U prvoj nedelji septembra, prosečne cene električne energije na glavnim evropskim tržištima su porasle u poređenju sa prethodnom nedeljom, s izuzetkom MIBEL tržišta u Portugalu i Španiji, koje je zabeležilo pad od 13% i 14%, redom. Tržište IPEX u...

Evropa: Mešoviti trendovi u potražnji za električnom energijom i promene u temperaturi

U nedelji od 2. septembra, potražnja za električnom energijom prikazala je različite obrasce u glavnim evropskim tržištima u poređenju sa prethodnom nedeljom. Na tržištima Holandije, Velike Britanije, Nemačke i Belgije, potražnja je povećana, što je u skladu sa porastom...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!