U nekim zemljama gde postoje ovi moderni čitači potrošnje kupci imaju i informacije o uticaju na životnu sredinu
„Elektrodistribucija Srbije” ubrzano kreće u uvođenje pametnih brojila za očitavanje potrošnje električne energije u domaćinstvima i privredi novcem dobijenim iz evropskih fondova. Ono što je najvažnije to je da zamena starih novim brojilima neće koštati domaćinstva, a daljinskim očitavanjem potrošnje struje biće eliminisane sve dosadašnje greške.
Stručnjak za energetiku mr Željko Marković, jedan od bivših direktora u „Elektroprivredi Srbije” (EPS), kaže da je, posmatrano u svetskim razmerama, u 2020. godini tržište napredne merne infrastrukture procenjivano na oko 20 milijardi dolara. Prognoza je da će sa ovim trendom rasta, do 2028. godine, njegova vrednost biti oko 36 milijardi dolara, jer je glavni pokretač bila rastuća upotreba obnovljivih izvora energije OIE i potreba da se dvosmerno meri energija za prozjumere (one koji sami sebe proizvode i prodaju struju).
„Prednosti koje kupcima donosi ugradnja pametnih brojila su, između ostalih, kumulativni podaci za tri ili više godina – sve do početka ugovora sa snabdevačem, kao i podaci u realnom vremenu za vreme upotrebe, i to preko interneta. Zatim, u nekim zemljama kupci imaju informacije o uticaju na životnu sredinu. To znači da kupac u svakom trenutku kada troši može da vidi kolika je u posmatranom periodu potrošnja iz uglja, iz obnovljivih ili drugih izvora energije, i da na osnovu toga, kao odgovorni kupac sam donese odluku da li će smanjivati ili povećavati potrošnju”, istakao je Marković.
On navodi da je sa pametnim brojilima kupcima omogućeno i više tarifa za cenu struje.
„Neke zemlje sada nude kupcima da porede vreme upotrebe sa različitim cenama električne energije, kao i satne cene – ako se cena električne energije ugovara na satnom nivou. Svakako, tu je i daljinsko upravljanje potrošnjom, kao što je daljinsko upravljane toplotnim pumpama kupaca ili nekom drugom potrošnjom. Postoji i mogućnost ’plaćanja penala’ za potrošnju u kritičnim satima, kada nedostaje energije na tržištu, što stimuliše kupce da smanje potrošnju u kritičnim satima i prebace je u drugi period”, objasnio je Marković neke od prednosti primene pametnih digitalnih brojila, koje su se mogle čuti na okruglom stolu o novim pametnim brojilima koje je organizovao portal „Energija Balkana”.
Dr Velimir Strugar, predstavnik „Elektroprivrede Crne Gore”, govoreći o iskustvima uvođenja pametnih brojila na teritoriji ove republike naveo je da je prva faza realizacije tog projekta, kojom je rukovodio, bila izazovna i velika investicija.
„Uvođenje pametnih brojila u Crnoj Gori se isplatilo u kratkom roku. Projekat se finansijski isplatio već u roku od dve do tri godine. Efekat je bio blizu vrednosti kredita za prvu fazu projekta, koji je iznosio 35 miliona evra. U pojedinim delovima smo naplatili potrošnju električne energije, koju nikad ranije nije bilo moguće naplatiti”, istakao je dr Strugar.
Prvom fazom ugradnje pametnih brojila gubici u distribuciji električne energije u Crnoj Gori smanjeni su sa 24,5 odsto na 16,47 odsto krajem 2014. godine. Danas ti gubici iznose oko 11,5 odsto, zaključuje dr Strugar, prenosi Politika.