Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaPad potražnje za...

Pad potražnje za električnom energije u Evropi zbog pandemije koronavirusa

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Primena širih mera za suzbijanje pandemije koronavirusa uticala na je na dan-unapred potražnju za električnom energijom više nego što je bilo predviđeno u mnogim regionima, posebno u satima sa vršnim opterećenjem u periodu od 16. do 20. marta.

U zemljama poput Italije, Francuske i Španije – koje su trenutno zaključane –potražnja za električnom energijom je na nekim tržištima pala i do 15% i promenila obrasce potrošnje.

Italija

Potražnja u Italiji pala je na novi minimum od početka ove godine zbog ograničenja poslovnih aktivnosti.

Potrošnja električne energije iznosila je prosečno po satu 28,7 GW, saopštio je ENTSO-E, asocijacija evropskih operatora prenosnih sistema. To je najniža vrednost nakon 26,7 GW zabeleženih u periodu od 30. decembra 2019. do 2. januara 2020. godine, u periodu posle Božića. Potrošnja električne energije za nedelju od 16. do 22. marta prognozirana je u u rasponu od 22,2 do 40,0 GW.

Vlada je počela da primenjuje neke restriktivne mere od 9. marta, ali potražnja je značajno pala posle 12. marta, kada su ograničenja proširena na celu zemlju. Odlukom vlade zatvorene su sve maloprodajne aktivnosti koje nisu vitalne i od ljudi je zatraženo da ostanu kod kuće. Industrije mogu nastaviti sa radom ako garantuju sigurne uslove, kaže se u odluci, ali pojedine kompanije su ipak odlučile da obustave proizvodnju.

Italijanska potražnja za električnom energijom smanjila se za oko 15 procentnih poena na nacionalnom nivou i za četvrtinu na severu zemlje u poređenju sa istim periodom prošle godine kao posledica epidemije, izjavio je izvršni direktor italijanske kompanija A2A Luca Valerio Camerano. Sever Italije je najviše pogođen širenjem virusa, a takođe je i oblast sa najvećom potrošnjom električne energije.

Predviđa se da će potražnja za električnom energijom dalje padati nedelje, saopštio je ENTSO-E. Prosečna potražnja po satu u očekivana je u rasponu od 20,4 do 35,7 GW.

Španija

Španija je u nedelji od 16. marta zabeležila pad potražnje od 5 do 7%, izjavila je ministarka za zaštitu životne sredine i energetiku Tereza ​​Ribera. Potrošnja je poslednjih dana pala za 8,7%, a ključne regije kao što su Baskija i Katalonija suočavaju se sa još oštrijim padom, rekla je ona.

Zemlja je započela 15-dnevno zatvaranje širom zemlje 16. marta, u pokušaju da obuzda širenje virusa. To je uticalo na potražnju uslužnog sektora, dok je pad potrošnje električne energije postao vidljiviji tek posle 18. marta, rekla je ministarka. Potražnja domaćinstava je ostala nepromenjena ili je povećana, u zavisnosti od regiona.

Potražnja za električnom energijom bila je prognozirana na nivou od 27,7 GW za 16. mart i 27,95 GW za 17. mart u kontinentalnoj Španiji.

Planirana potražnja pala je dalje tokom nedelje, na 27,41 GW 18. marta i 25,93 GW 19. marta, pre nego što je 20. marta povećana na 26,3 GW.

Francuska

U Francuskoj, potrošnja električne energije je u 12. nedelji znatno pala ispod nivoa zabeleženih ranije u martu. Istovremeno, neusklađenost između predviđene i realizovane potražnje bila je mnogo veća nego ranije ovog meseca.

Potražnja je iznosila prosečno 51,72 GW u periodu od 16. do 19. marta, u poređenju sa 60,52 GW ranije ovog meseca i 62,18 GW u kalendarskoj 12-oj nedelji prošle godine.

Francuski mrežni operator RTE procenio je da će potrošnja u proseku iznositi 60 GW od 16. do 19. marta. Ali to je bilo pre najave francuske vlade o generalnom zaključavanju zemlje, nakon čega je većina kompanija prešla na rad od kuće.

RTE je postepeno revidirao prognozu potražnje za taj period na 56,07 GW, i dalje na 49,88 GW u poslednjoj proceni.

Nesklad između predviđene i ostvarene potražnje bio je znatno širi početkom te nedelje. Ostvarena potražnja – u proseku 54,84 GW za period od 16. do 17. marta bila je za 3,1 GW niža od pretpostavljene, ali i za 5,2 GW veća od poslednje procene RTE. Poređenja radi, stopa greške za prognozu RTE-a iznosila je 250 MW ranije ovog meseca. Ovaj široki jaz mogao bi biti povezan sa kasnijom najavom preventivnih mera vlade i promenom u obrascu potrošnje u poslednjem trenutku pre zaključavanja.

Prosečna ponderisana cena električne energije za isporuku od 16. do 19. marta iznosila je 26,76 evra po MWh na platformi unutar dana berz EPEX, u poređenju sa 27,62 evra po MWh na dan unapred tržištu za isti period.

Susedne zemlje

Druge evropske zemlje u ovoj nedelji još uvek nisu sprovele obustavu rada, ali strože mere uključuju preporuku rada na daljinu i zatvaranja škola, dok je nekoliko industrija najavilo smanjenje aktivnosti.

To je uticalo i na predviđanje dan unapred potreba za električnom energijom.

Podaci o stvarnoj naspram predviđene potrošnje električne energije pokazuju da je potrošnja naglo pala u poređenju s očekivanjima. Potrošnja u Nemačkoj proseku je iznosila 58,76 GW od 16. marta do 11:30 po lokalnom vremenu 20. marta, u poređenju s prognoziranih 60,24 GW.

Jaz između stvarne u odnosu na prognoziranu potražnju bio je još veći tokom perioda vršnog opterećenja, jer su neke industrije smanjile proizvodnju, a savezne države zatvorile škole i preporučile ljudima da rade od kuće. Potrošnja električne energije u satima vršnog opterećenja – od 8 do 20 sati – iznosila je u proseku 65,36 GW, u poređenju s prognoziranih 67,98 GW za isti period.

Cena na dan unapred tržištu u 16 sati u proseku je ove nedelje iznosila 28,21 evra po MWh. U istom intervalu na tržištu unutar dana prosečna ponderisana cena je iznosila 24,64 evra po MWh.

Nemačko udruženje za vodu i energetiku BDEV saopštilo je da će se efekti koronavirusa na nemačku potražnju verovatno materijalizovati u narednih nekoliko dana, jer će intenzivnija industrija smanjiti svoje aktivnosti. Ranije ove nedelje, mnogi proizvođači automobila, kao što su BMW, Damlier i Volkswagen, najavili su zatvaranje nekih svojih proizvodnih lokacija u Evropi.

Efekti pandemije pogodili su i veliku industriju. Luksemburška kompanija za proizvodnju čelika ArcelorMittal najavila je da će smanjiti obim poslovanja u Evropi, što su sledile i druge kompanije. To je dovelo do ograničenja industrijske potražnje.

U Belgiji, vlada je proglasila je zatvranje zemlje od 18. marta do 5. aprila.

Potražnja za električnom energijom u Belgiji takođe je smanjena. Prosečna potražnja u martu iznosila je 9,6 GW, u poređenju sa prosečnom potražnjom od 10,01 GW u februaru i 10,65 GW u januaru. Od 16. do 20. marta, prosečno realno opterećenje bilo je na najnižem nivou ove godine, 9,3 GW, pokazuju podaci ENTSO-E.

Realna potrošnja električne energije bila je u proseku za 509 MW niža od prognoziranog nivoa. Najveća odstupanja zabeležena su u satima sa vršnim opterećenjem, dostižući i do 1,25 GW.

Holandska vlada je delimično zatvorila svoje granice i zatražila od građana da preduzmu mere kako bi se sprečilo širenje virusa, ali nije sprovela blokadu. Do sada, ove mere nisu uticale na potražnju električne energije u zemlji.

U martu je realna potrošnja električne energije u zemlji iznosila u proseku 10,99 GW, u poređenju sa 11,46 GW u februaru i 11,35 GW u januaru.

U Mađarskoj, koja ima najlikvidniju berzu električne energije u istočnoj Evropi, procene su za nedelju od 16. marta premašile ostvarenu potražnju u proseku za 102 MW.

Potražnja u Turskoj beleži manji pad u poređenju sa ostatkom Evrope, usled manje strogih preventivnih mera protiv pandemije i nižih prosečnih temperatura.

 

Potrošnja električne energije u proseku je iznosila 35,14 GW u periodu od 16 do 19. marta, što je više od prognoze turskog operatera mreže Teias od 34,11 GW za taj period.

Turska vlada je naredila zatvaranje vrtića i škola od 16. marta nedelje, a većina kompanija je uvela ograničeno radno vreme umesto rada na daljinu.

Cene na spot tržištu su povećane ove nedelje. Prosečna cena na dan unapred tržištu berze Exist u periodu od 16. do 20. marta iznosila je 37,1 evra po MWh, u poređenju sa 34,72 evra po MWh ranije tokom marta.

Izvor: argusmedia.com

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Holandske cene gasa pale za više od 10% u 26. nedelji usled primirja između Irana i Izraela; EU sankcije Rusiji zastale zbog protivljenja Mađarske...

Holandske veleprodajne cene gasa pale su za više od 10% u 26. nedelji, nakon vesti o postizanju primirja između Irana i Izraela, što je uklonilo strahove na tržištu od mogućih prekida u snabdevanju naftom i gasom. Gasni fjučersi TTF na...

Region: Jugoistočna Evropa beleži skok cena električne energije i potrošnje usled ranog letnjeg talasa vrućine u 26. nedelji 2025. godine

U 26. nedelji 2025. godine cene električne energije u zemljama Jugoistočne Evrope (JIE) porasle su u odnosu na prethodnu nedelju, premašivši 90 €/MWh uprkos padu cena gasa. Cene su na početku nedelje bile oko 95 €/MWh u svim zemljama...

Srbija: Obim trgovine električnom energijom na dan unapred na SEEPEX-u porastao za 0,4% u junu 2025. uprkos padu cena

U junu 2025. godine na berzi električne energije Srbije, SEEPEX, na tržištu za naredni dan ukupno je trgovano sa 505.516,5 MWh električne energije, što predstavlja povećanje od 0,4% u odnosu na maj. Prosečan dnevni obim trgovine iznosio je 16.850,6...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!