U kojem pravcu ide elektrodistributivni sektor, šta donosi uvođenje naprednih mreža, kako će izgledati „pametni“ gradovi, šta su najveći problemi i izazovi – bile su među važnijim temama Osmog savetovanja o elektrodistributivnim mrežama „CIRED 2012“, održanog od 23 do 28. Septembra u Vrnjačkoj Banji.
Savetovanje je organizovao Nacionalni komtet CIRED Srbija u saradnji sa kolegama iz Crne Gore i Rumunije.
„CIRED 2012“, koji ove godine okuplja oko 800 učesnika, svečano je otvorila Mirjana Filipović, pomoćnik ministra energetike, razvoja i životne sredine. Ona je ukazala da je „Elektroprivreda Srbije“ kičma društva, koja električnom energijom snabdeva svako domaćinsto i svaki privredni subjekt u Srbiji bez izuzetka.
– Elektrodistributivni sistem omogućava u svakom trenutku korišćenje blagodeti električne energije – rekla je Filipović. – Ministarstvo energetike veruje da će savetovanje pokazati u kom pravcu se kreće razvoj distribucija kako u regionu, tako i u Srbiji. Interes Srbije je uvođenje savremenih trendova, posebno naprednih, popularnih „smart“ mreža. EPS je spreman da se uključi u svetske trendove, a Ministarstvo energetike pružiće podrušku da se ti ciljevi i ostvare.
Učesnike savetovanja pozdravio je i dr Aca Marković, predsednik Upravnog odbora EPS – a i ukazao da iza CIRED stoje ljudi koji se bave najvažnijim, gorućim pitanjima i u oblasti distribucije, kao i da je veoma važno što se na jednom mestu mogu dobiti svi mogući odgovori na aktuelna pitanja. On je posebno naglasio regionalni značaj savetovanja, jer je to jedinstvena prilika za razmenu iskustava i znanja najboljih stručnjaka.
– Ekonomisti ukazuju da su javna preduzeća ta koja treba da budu motor oporavka u trenucima kriza, jer mogu da se izbore sa razvojem tehnologija, a imaju stručne ljude, proizvode i sigurno tržište – rekao je Marković. – Korišćenje obnovljivih izvora energije jedna je od najaktuelnijih tema, ne samo u regionu, već i šire. EPS je obavezan da u sistem primi energiju iz solarnih elektrana snage do pet megavata, iz vetroelektrana do 450 megavata, dok nema ograničenja za korišćenje hidropotencijala i biomase. Obnovljivi izvori energije potpuno će promeniti ulogu distributivne mreže i zato je neophodno da to pitanje što brže rešavamo da ne bi neko drugi to uradio umesto nas.
Prof. Dr Dragoslav Jovanović, predsednik Nacionalnog komiteta CIRED Srbija, istakao je da CIRED kao organizacija radi 40 godina i okuplja 30 zemalja iz celog sveta. On je za jun sledeće godine najavio 22. Konferenciju u Stokholmu, a za koju je radove prijavilo već 16 autora iz naše zemlje.
– Održivi razvoj društva zahteva novi pristup u rešavanju i sagledavanju problema u energetici, a to su nam nametnule klimatske promene i to podrazumeva sigurnost snabdevanja uz neizostavno povećanje efikasnosti svih energetskih transformacija, zahteve Evropske unije za smanjenje emisije štetnih gasova, povećanje energetske efikasnosti i većeg korišćenja obnovljivih izvora.
Prvi čovek CIRED Srbija naglasio je da su distribucije električne energije nakon deregulacije i uspostavljanja tržišta, nastavile sa modernizacijom i podigle su nivo usluga i rada sa kupcima, a potrebna su i dalja usavršavanja zbog unapređenja procesa rada. Ovaj skup je, po njegovim rečima, prilika da se iskaže koliko smo spremni da pratimo svet.
Na početku savetovanja učesnicima su se obratili i Herbert Hajrhofl, predsednik CIRED, Velimir Strugar, predsednik CIRED Crne Gore i František Viribalika, predsednik CIRED Češke.