Premijeri Srbije i Vojvodine otvorili biogasno postrojenje kod Vrbasa. Energetika je razvojna šansa Srbije, poručio Ivica Dačić. Plan je da do 2020. Obnovljivi izvori energije čine 27 odsto eneregetskog bilansa zemlje, rekao Bojan Pajtić.
Na Poljoprivrednom dobru “Sava Kovačević” u okolini Vrbasa, predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić i Vlade Vojvodine Bojan Pajtić otvorili su novo biogasno postrojenje, koje kao izvor energije koristi stajsko đubrivo.
Biogasno postrojenje će godišnje moći da proizvede osam i po do devet i po miliona kilovata električne i isto toliko toplotne energije.
Otvarajući postrojenje, Dačić je poručio da je energetika razvojna šansa Srbije i da se u tu oblast u narednih 10 godina može investirati i do 10 milijardi evra.
Ukazujući da u poslednje dve decenije u Srbiji nije izgrađen nijedan novi energetski objekat, Dačić je rekao da je danas otvoreno postrojenje možda malo, ali da predstavlja putokaz kojim mogu da krenu mnoga mala i srednja preduzeća u zemlji.
Vlada Srbije i resorno ministarstvo, kako je rekao, podržaće i aktivno učestvovati u svim sličnim projektima.”Neka ovo bude prvi, ali ne i poslednji projekat ove vrste”, poručio je Dačić.
Predsednik pokrajinske vlade Pajtić naveo je da je plan Srbije da do 2020. Godine obnovljivi izvori enegrije učestvuju sa 27 odsto u ukupnom eneregetskom bilansu zemlje. Nivo iskorišćenosti obnovljivih izvora energije u Vojvodini trenutno iznosi samo dva odsto, naveo je Pajtić.
“Pokrajinska vlada će preko Fonda za kapitalne investicije učiniti sve da se do 2020. Godine dostigne nivo iskoristivosti obnovljivih izvora energeije koji predstavljaju prosek u Evropi”, rekao je Pajtić.
Novo energetsko postrojenje poslovaće u okviru kompanije “Mirotin energo”, a vlasnik te kompanije Zdravko Pavićević rekao je da se privatizacija poljoprivrednog preduzeća “Sava Kovačević” nalazi na listi 10 najboljih privatizacija u Srbiji u poslednjoj deceniji.
“Osnova za realizaciju biogasnih postrojenja je stajnjak, koji se godišnje planira u količini od 27. 000 tona, a planirano je da se za proizvodnju električne i toplotne energije koriste i otpaci od ratarske i povrtarske proizvodnje”, objasnio je Pavićević.
Izvor RTS