Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaNova energija za...

Nova energija za Evropu

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

“Južni tok” je značajna investicija u pouzdane zalihe čiste energije i evropsku privredu, poručuju predstavnici tog projekta. To će biti nova energija isključivo za Evropu u svakom smislu te reči, kaže prvi čovek “Južnog toka”.

Projekat “Južni tok” pripremao se od 2007. godine. Početak gradnje za “Gasprom” je istorijski događaj, jer je prvi gasovod koji će direktno povezati ruska izvorišta gasa sa evropskim potrošačima. Spajanjem gasnih cevi zemljama na trasi donosi višestruku korist, ali i jača ekonomsku saradnju u regionu Jugoistočne Evrope.

Anapa, obala Crnog mora – mesto je gde se gradi najveća kompresorska stanica prirodnog gasa u Evropi za gasovod “Južni tok”. Beli šator postavljen samo za ceremoniju početka gradnje ali zastave svih zemalja na trasi gasovoda i Evropske unije ostaće tu. Srpska zastava je prva jer posle Rusa naša zemlja prva kreće u izgradnju.

“Ja se iskreno nadam da će izgradnja Južnog toka da traje isto toliko koliko i Severnog toka to je tri – četiri godine. Onda bi to za nas bila velika stvar”, kaže Zorana Mihajlović, ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine.

Zavarivanje prvih cevi proteklo je svečano i Rusi nisu krili zadovoljtvo što gradnja počinje.

Pod šatorom se i radilo. “Gasprom” je je okupio sve partnere iz zajedničkih preduzeća i investitore. Dogovarali su se o daljim poslovima na tom zajedničkom poslu.

“Sreli smo se sa srpskim partnerima imamo dobru saradnju. Mi moramo da odredimo punktove odnosno mesta gde će gasovod prelaziti granicu”, kaže Čaba Baji, generalni direktor Elektroprivrede Mađarske.

“Direktori svih kompanija koje su učesnice projekta Južni toka imali su sastanke i razgovore kojima su prisustvovali i bankari koji nameravaju da prate finansiranje gasovoda”, kaže Dušan Bajatović, generelani direktor “Srbijagasa”.

U “Gaspromu” kažu da “Južni tok” jača poziciju ne samo kompanije, već cele Rusije jer rešava više zadataka: povećaće i zameniti maršrute isporuka gasa Evropi, eliminisaće tranzitne rizike i direktno spojiti Rusiju sa Evropskom unijom.

“U vreme ekonomske neizvesnosti, Južni tok je značajna investicija u pouzdane zalihe čiste energije i evropsku privredu. To će biti nova energija isključivo za Evropu u svakom smislu te reči”, kaže Marsel Kramer, direktor projekta “Južnog toka – transport”.

Prognoza Međunarodne agencije za energetiku pokazuje da će narednih decenija Evropa uvećati potrošnju gasa za trećinu.

Maria van der Hoven, izvršna direktorka Međunarodne agecije za energetiku kaže da Rusija ima rezervi gasa za mnogo vekova, ima novca i infrastrukturu.

“Investicije u velike infrastrukturne projkte su veoma hrabre i dobrodošle”, kaže Maria van der Hoven.

Iza ove investicije stoji stabilan kapital Rusije i evropskih firmi. “Gasprom” ima 50 odsto akcija a italijaski ENI 20, Francuski EDF i nemački “Vintenštal” imaju udeo od po 15 odsto.

Evropska unija očekuje da će novi gasovod ipak omogućiti konkurenciju i pritisnuti cene gasa.

Izvor RTS

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: Beograd napreduje sa projektima geotermalne energije u cilju postizanja čistijih rešenja za grejanje

Beograd pravi značajan napredak ka uvođenju geotermalne energije, zahvaljujući saradnji između javnog komunalnog preduzeća Beogradske Toplane i Fakulteta za rudarstvo i geologiju. Nedavni istraživački radovi potvrdili su obećavajući potencijal za geotermalnu energiju na nekoliko lokacija u gradu, uključujući Borču,...

Crna Gora cilja potpunu integraciju sa evropskim tržištem električne energije do 2037. godine.

Crna Gora planira da započne svoju digitalnu integraciju sa ujedinjenim evropskim tržištem električne energije između kraja 2026. i početka 2027. godine, dok se očekuje da će potpuna integracija biti postignuta do kraja 2036. ili početka 2037. godine, prema rečima...

Grčka će obustaviti uvoz električne energije tokom Uskrsa kako bi zaštitila stabilnost mreže

Grčka će privremeno obustaviti uvoz električne energije iz Bugarske, Albanije, Severne Makedonije i Turske tokom predstojećeg Uskršnjeg vikenda, u koordinisanom naporu da zaštiti svoju nacionalnu mrežu. Ograničenje će biti na snazi svakog dana od 8:00 do 15:00, od petka...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!