Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaNIS:Dividende stižu, porez...

NIS:Dividende stižu, porez 37% veći

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Neto dobit NIS u prvoj polovini 2013. bila je 19,1 milijardu dinara, a kompanija je spremna za isplatu dividendi, najavio je generalni direktor Kiril Kravčenko.

Kravčenko je naveo da će isplata dividendi akcionarima za 2012. godinu početi krajem avgusta ili početkom septembra. On je na konferenciji za novinare kazao da je dobit NIS-a za prvih šest meseci ove godine manja za 13 odsto nego u istom periodu prošle godine.

Kravčenko je obrazložio niži profit kompanije višim poreskim plaćanjima u prvoj polovini ove godine godine koje su u prvih šest meseci porasle za 37 odsto na 52,2 milijarde dinara u odnosu na isti period lane.

Takođe, na nižu zaradu NIS-a je uticao pad cena nafte i gasa u prvom polugođu ove godine, kao i pad opšte potrošnje i pad potrošnje goriva, te povećana potraživanja kompanije od glavnih dužnika.

Akcionarima NIS će ukupno biti isplaćeno 12,4 milijarde dinara iz dobiti za 2012. godinu, odnosno 75,83 dinara po akciji.

“NIS je spreman za isplatu dividendi svojim akcionarima”, istakao je Kravčenko.

Građani Srbije koji su besplatno dobili po pet akcija NIS-a mogu da očekuju uplati od dividendi u iznosu od 379,15 dinara. Vlasnici NIS-a su ruski Gasprom sa udelom većim od 56 odsto, država Srbija ima skoro 30 odsto vlasništva, a preostali kapital poseduju mali akcionari.

Energetska kompanija, u većinskom vlasništvu ruskog Gasrpomnjefta, imala je u 2012. profit od 49,5 milijardi dinara, a kroz dividene akcionarima će biti isplaćeno 25 odsto profita.

Kravčenko je istakao i da su u poslednjih godinu i po potraživanja NIS-a od dužnika povećana više od dva puta.

“Na kraju 2011. godine potraživanja NIS-a su iznosila 30 milijardi dinara, a na kraju juna iznose oko 70 milijardi dinara”, kazao je on.

Kravčenko je ukazao da su tri najveća dužnika Srbijagas, Petrohemija i Jat ervejz.

Dobar signal je to što, kako je kazao, Srbijagas juna počeo da plaća tekuća dugovanja, “vidi se izlaz” za dugovanja Petrohemije u kojoj će NIS imati 34 odsto vlasništva, a Jatu račun nije blokiran jer se čeka rezulat razgovora o njegovom partnerstvu sa Etihadom.

Po rečima Kravčenka, visoka mogla bi da pogode poslovanje i realizaciju planiranih investicija kompanije.

Investicije NIS ove godine trebalo bi da budu 55 do 57 milijardi dinara. Za prvih šest meseci uloženo je oko 24 milijarde dinara.

Kravčenko je kazao da je izvoz za prvih šest meseci ove godine iznosio 160 miliona evra, čime je NIS na zauzeo drugo mesto na listi najvećih izvoznika iz Srbije, iza Fijata.

Generalni direktor NIS je kazao da će se nastaviti širenje u regionu i kroz otvaranje benzinskih stanica. Plan je da do kraja 2014. godine NIS zauzme najmanje po 10 odsto tržišta u Rumuniji, Bugarskoj i Bosni i Hercegovini.

Kravčenko je kazao da je na maloprodajnom tržištu goriva u Srbiji za prvih šest meseci ove godine pad bio četiri odsto, dok je NIS imao rast od 18 procenata.

On je rekao i da je nezahvalno prognozirati kretanje cene goriva, ali da je u poslovnim planovima NIS-a očekivana prosečna cena sirove nafte do kraja godine 98 dolara za barel.

“Ako bude tako, može doći do malog sniženja cena naftnih derivata”, kazao je Kravčenko.

On je najavio i da će avgusta početi pripremni radovi za rekonstrukciju rafinerije u Novom Sadu koja bi 2016. godine, posle investicije od 120 miliona dolara, trebalo da počne proizvodnju baznih ulja.

Kravčenko je kazao da u naredne tri godine NIS planira da poveća broj zaposlenih kroz realizacje novih projekata.

Vlasnici NIS su ruski Gasprom sa udelom većim od 56 odsto, država Srbija ima skoro 30 odsto vlasništva, a preostali kapital poseduju mali akcionari.

Izvor B92

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Holandske cene gasa pale za više od 10% u 26. nedelji usled primirja između Irana i Izraela; EU sankcije Rusiji zastale zbog protivljenja Mađarske...

Holandske veleprodajne cene gasa pale su za više od 10% u 26. nedelji, nakon vesti o postizanju primirja između Irana i Izraela, što je uklonilo strahove na tržištu od mogućih prekida u snabdevanju naftom i gasom. Gasni fjučersi TTF na...

Region: Jugoistočna Evropa beleži skok cena električne energije i potrošnje usled ranog letnjeg talasa vrućine u 26. nedelji 2025. godine

U 26. nedelji 2025. godine cene električne energije u zemljama Jugoistočne Evrope (JIE) porasle su u odnosu na prethodnu nedelju, premašivši 90 €/MWh uprkos padu cena gasa. Cene su na početku nedelje bile oko 95 €/MWh u svim zemljama...

Srbija: Obim trgovine električnom energijom na dan unapred na SEEPEX-u porastao za 0,4% u junu 2025. uprkos padu cena

U junu 2025. godine na berzi električne energije Srbije, SEEPEX, na tržištu za naredni dan ukupno je trgovano sa 505.516,5 MWh električne energije, što predstavlja povećanje od 0,4% u odnosu na maj. Prosečan dnevni obim trgovine iznosio je 16.850,6...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!