Ministarstvu održivog razvoja i turizma nije još uvijek dostavljena Studija o procjeni uticaja projekta izgradnje hidroenergetskih objekata Brodarevo 1 i 2 na Limu, saopšteno je iz tog resora.
Nije dostavljeno ni obavještenje o mogućnosti učešća u prekograničnim konsultacijama u skladu sa međunarodnim propisima.
„Zato će Ministarstvo održivog razvoja i turizma već sjutra kontaktirati fokal pointa Espoo konvencije u Srbiji i zatražiti da Crna Gora bude konsultovana, kao i zatražiti dostavljanje Studije o procjeni uticaja Projekta kao i ostalih relevantnih dokumenta, sa ciljem davanja komentara na iste“, saopšteno je iz Ministarstva održivog razvoja i turizma.
Dakle, kako kažu u tom resoru, Crna Gora će insistirati na prekograničnim konsultacijama i preduzeti sve pravne i administrativne mjere predviđene međunarodnim ugovorima i domaćom legislativom.
„Naredni koraci definisani pravnim okvirom u slučaju nedostavljanja Studije Crnoj Gori, pretpostavljaju uključivanje Sekretarijata Espoo Konvencije u konkretni slučaj“, poručuju iz Ministarstva održivog razvoja i turizma.
Konvencija o procjeni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu – Espoo obavezuje strane ugovornice da pojedinačno ili zajednički preduzimaju sve pravne, administrativne ili druge mjere koje proističu iz Konvencije u odnosu na predložene aktivnosti koje mogu izazvati značajne prekogranične uticaje, definiše postupke za procjenu uticaja na životnu sredinu koji omogućavaju učešće javnosti i pripremu dokumentacije o procjeni uticaja na životnu sredinu.
Espoo konvencija ima za cilj da spriječi, smanji i ograniči moguće značajne štetne prekogranične uticaje uzrokovane predloženom aktivnošću odnosno projektom. I Crna Gora i Srbija su strane ugovornice Espoo konvencije.
Izvor CDM