Ovogodišnji izvještaj o napretku BiH u oblasti europskih integracija pokazao je da on postignut samo u rijetkim oblastima, ali i on je neznatan. Jedna od njih je energetika. U izvještaju koji je prije nekoliko dana objavila Europska komisija ističe se da je u pogledu zaliha nafte i sigurnosti snabdijevanja u BiH ostvaren neujednačen napredak.
Navodi se da naša zemlja još uvijek nije ispunila obveze iz Energetske zajednice o sigurnosti snabdijevanja plinom i električnom energijom. U Federaciji još nije usvojen zakon o nafti niti postoje zvanični podaci o nivoima zaliha nafte u zemlji.
Glavna ocjena ove oblasti je da ne postoje državne strategije iz oblasti energetike, a oni koje postoje u entitetima su neusklađeni.
Tako još uvijek ne postoji zakonodavna usklađenost u sektoru plina. Entiteti su uveli različita pravila za sudionike na tržištu, razdvajanje, pristup trećih strana i otvaranje tržišta, a ta pravila nisu u skladu sa pravnom stečevinom (Acquis) EU-a.
Stručnjaci EK-a navode da BiH mora usvojiti državnu strategiju o sigurnosti snabdijevanja naftom, plinom i električnom energijom te da iako entiteti imaju svoje dokumente za strateško planiranje, oni su bez usklađenih kriterija ili zajedničkog pristupa prioritetima za ulaganja.
Što se tiče obnovljive energije i to je oblast u kojoj je postignut mali napredak. On se ogleda u tome da su entiteti uveli poticaje (garantovane tarife) za obnovljive izvore energije ali oni nisu ujednačeni, te mogu da dovedu do neefikasnosti u zemlji.
Nažalost, ne postoji ni državna strategija za promoviranje obnovljive energije. “Bosna i Hercegovina još uvijek nije izradila državni plan aktivnosti za obnovljivu energiju, kojim bi se kreirala mapa puta za realizaciju obavezujućeg cilja o udjelu obnovljive energije u konačnoj potrošnji energije u zemlji 2020. u okviru Energetske zajednice, te osiguralo preduzimanje mjera za unapređenje korištenja biogoriva u prometu”, navodi se u izvještaju.
Što se tiče unutarnjeg tržišta energije u Federaciji je izrađen Nacrt zakona o električnoj energiji, ali još nije usvojen. Postojeći zakoni na svim nivoima nisu u potpunosti usklađeni sa acquis-em i ne omogućavaju efikasan razvoj konkurentnog veleprodajnog tržišta. Ostaju također, da se riješe pitanja tenderskih postupaka i transparentnosti.
Do neznatnih poboljšanja došlo je u vezi državne kompanije za prijenos (TRANSCO/Elektroprenos). “Iako nisu odobreni poslovni i investicijski planovi i uprkos tome što rukovodstvo kompanije i dalje radi u tehničkom mandatu, entitetski premijeri su se dogovorili da promijene rukovodstvo i upravni odbor, da primijene pravila o podjeli kapitala u oblasti kadrova i ulaganja, te da uspostave radnu grupu s ciljem prijenosa 110 kV resursa na entitetska komunalna preduzeća i poboljšaju odnos sa nezavisnim operatorom sistema (ISO)”, kaže se u izvještaju. Sada ostaje da se dogovor entitetskih premijera primijeni.
U izvještaju EK-a se navodi da održivost Elektroprijenosa kao državnog poduzeća i iscjepkanost tržišta električne energije predstavljaju razloge za zabrinutost i mogu biti prepreka punoj realizaciji Ugovora o Energetskoj zajednici. Od pozitivnih stvari je istaknuto pokretanje sveobuhvatanog pregleda zakonodavstva iz oblasti električne energije koje se primjenjuje na različitim nivoima s ciljem njegovog usklađivanja sa acquis-em, te kako bi zemlja ispunila zahtjeve Ugovora o Energetskoj zajednici.
Izvor Agencije