Saopštenje naftne kompanije MOL da uspostavlja mikro-cenovnike, odnosno da će u okviru svoje mreže benzinskih pumpi imati različite cene goriva izazvala je zbunjenost kod vozača u Srbiji u kojoj dosad takva pojava nije bila uobičajena.
Eksperti sa kojima smo razgovarali za Danas tvrde da je politika formiranja mikro-cenovnika nešto što se praktikuje kako u razvijenim zemljama tako i svuda u našem okruženju.
– Postoje različiti kriterijumi po kojima se formiraju različite cene u okviru iste trgovačke mreže. Naime, kada je reč o gradskim pumpama na kojima pazare stalni kupci, uglavnom ljudi koji žive u tom kraju grada, sasvim je normalno da je interes trgovca da komšiji koji kod njega redovno pazari omogući nižu cenu goriva. S druge strane, kada je reč o pumpama na autoputevima ili frekventnijim drumovima, kupci goriva su vozači koji nisu redovne mušterije. Radi se o kupcima u prolazu i stoga se dešava da u okviru iste mreže benzinskih pumpi naftni derivati budu skuplji na objektima koji se nalaze na drumovima nego u gradovima – objašnjava Bora Tatić, zamenik predsednika Udruženja benzinskih stanica Srbije.
On dodaje da se različite cene istog derivata praktikuju i u oblastima gde postoji velika konkurencija. Pumpadžije se tada trude da snize cenu naftnih derivata kako bi mušterije motivisale da dođu baš na njihove prodajne objekte.
– Upravo zbog toga i postoje veliki panoi koji se zovu „totemi“ na kojima su istaknute cene i druge karakteristike benzinske pumpe. Na taj način vozač može da bira i odluči na kojoj će pumpi da stane i natoči benzin. Dakle, mikro-cenovnik je princip koji nam dolazi iz zapadnih zemalja i predstavlja produkt otvorenog tržišta i slobodne konkurencije gde je kupcu omogućen izbor – naglašava naš sagovornik.
Sa njegovim mišljenjem se slaže i Nebojša Atanacković, predsednik Upravnog odbora Nafta a.d.
– Cene benzina u okviru istog trgovinskog lanca su obično nešto niže u gradovima nego na autoputevima. Takođe, na drumovima su cene goriva veće na usamljenim pumpama dok u onim delovima gde ima više pumpi trgovci smanjuju cene naftnih derivata. Reč je o uobičajenoj pojavi svugde u razvijenom svetu, a kriterijumi da li će određeni proizvod na različitim pumpama imati i različitu cenu su potpuno tržišni i zavise od procene i stanja na terenu – zaključuje Atanacković.
Izvor Danas.rs