Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeMrkonjić: Nema povećanja...

Mrkonjić: Nema povećanja cene struje u naredne dve godine

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

 

 

Cena struje neće biti uvećana tokom iduće dve godine, kazao je danas ministar infrastrukture i energetike Milutin Mrkonjić.

“Ne dolazi u obzir povećanje cene struje u naredne dve godine”, naglasio je Mrkonjić odgovarajući na pitanja novinara.

On je najavio i da se Vlada Srbije priprema da ograniči cene nafte i naftnih prerađevina, ograničavajući marže, kao što je to učinila sa cenama osnovnih životnih namirnica.

Mrkonjić je potvrdio da postoji takva namera vlade, ali nije saopštio nikakve druge detalje o tome.

Prodanović: Zbog grejanja, struja treba da poskupi

S druge strane, Mrkonjićev pomoćnik Milutin Prodanović tvrid da se narod, za vreme ledenog talasa, “tržišno” ponašao i grejao na struju, te da zato treba sagledati razloge za podizanje cena struje, da bi se moglo razmišljati o investicijama u elektroenergetici.

Kako je rečeno na skupu “Energenti i ekonomski razvoj Srbije”, u Srbiji je neodrživo da struja bude najjeftiniji energent za potrebe grejanja, jer to sprečava razvoj i investicije u elektroenergetskom sektoru. Istaknuto je i da je, radi manje potrošnje energenata za grejanje, potrebno što pre preći na naplatu grejanja po utrošku.

Prodanović je ukazao da su, i pored trošenja struje za grejanje, elektroenergetska postrojenja za vreme ledenog talasa radila na zavidnom nivou od 96,7 odsto kapaciteta, zahvaljujući ulaganjima u revitalizaciju postrojenja poslednjih desetak godina.

Nedostatak struje u Srbiji za vreme ledenog talasa uzrokovala je između ostalog i cena struje koja je najniža u Evropi, što onemogućuje izgradnju novih elektrana, rekao je predsednik Udruženja za energetiku Privredne komore Srbije Slobodan Petrović.

Struja, kada se koristi za grejanje mora biti najskuplji energent, zato se moramo zalagati da dobije tržišnu cenu, rekao je on i ponovio da se “ne može preko EPS-a voditi socijalna politika”.

Povećanjem cena struje za nekoliko evrocenti stvorili bi se uslovi za izgradnju novih postrojenja i to bi bila pokretačka snaga privrede, ocenio je Petrović.

Predsednik Upravnog odbora EPS-a Aca Marković rekao je da ta kompanija preduzima sve potrebne korake da održi proizvodnja od 36 milijardi kilovat-časova struje, istakavši da je ova zima bila specifična zbog prethodne suše i nedostatka dovoljnih količina vode za rad hidroelektrana.

On je ukazao da EPS beleži stalni trend povećanja potrošnje struje, zbog čega je u planu ulaganje u niz novih projekata do 2020. godine kao što su hidroelektrane na Drini, Ibru, HE Đerdap, Bistrica, kao i ulaganja u termoelektrane u Obrenovcu, Kostolcu i Kolubari.

Član Saveta za energetiku Republike Srbije Dejan Stojanović rekao je da treba insistirati na naplati toplotne energije po utrošku, što ne znači da će tada grejanje biti jeftinije, jer će svako plaćati onoliko koliko potroši, što će se obračunavati na osnovu postojeće cene energenata.

Na daljinski sistem se u Srbiji greje oko 600.000 domaćinstava, a ukupna nabavka energenata za svih 57 toplane godišnje košta oko 300 miliona evra, naveo je on i dodao da su toplotni izvori u Srbiji stari oko 25 godina i da ih treba modernizovati.

Iyvor Rtv

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Holandske cene gasa pale za više od 10% u 26. nedelji usled primirja između Irana i Izraela; EU sankcije Rusiji zastale zbog protivljenja Mađarske...

Holandske veleprodajne cene gasa pale su za više od 10% u 26. nedelji, nakon vesti o postizanju primirja između Irana i Izraela, što je uklonilo strahove na tržištu od mogućih prekida u snabdevanju naftom i gasom. Gasni fjučersi TTF na...

Region: Jugoistočna Evropa beleži skok cena električne energije i potrošnje usled ranog letnjeg talasa vrućine u 26. nedelji 2025. godine

U 26. nedelji 2025. godine cene električne energije u zemljama Jugoistočne Evrope (JIE) porasle su u odnosu na prethodnu nedelju, premašivši 90 €/MWh uprkos padu cena gasa. Cene su na početku nedelje bile oko 95 €/MWh u svim zemljama...

Srbija: Obim trgovine električnom energijom na dan unapred na SEEPEX-u porastao za 0,4% u junu 2025. uprkos padu cena

U junu 2025. godine na berzi električne energije Srbije, SEEPEX, na tržištu za naredni dan ukupno je trgovano sa 505.516,5 MWh električne energije, što predstavlja povećanje od 0,4% u odnosu na maj. Prosečan dnevni obim trgovine iznosio je 16.850,6...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!