Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaMinistarka odložila poskupljenje...

Ministarka odložila poskupljenje gasa

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

Ovih dana građani, koje gasom snabdeva „Srbijagas”, dobili su obaveštenje da će im računi za isporučeni energent od januara biti uvećani za 10 odsto. U obrazloženju ovog obaveštenja stoji da je na osnovu člana 66 Zakona o energetici, doneta odluka da gas od Nove godine poskupi za 10 procenata.

Zorana Mihajlović, ministarka energetike, izjavila je juče da je iz medija saznala za obaveštenje „Srbijagasa” u kojima se potrošači obaveštavaju da će gas poskupeti od idućeg meseca.

– Gas i struja neće poskupeti u januaru, već do kraja prvog kvartala 2013. godine. Cene struje i gasa ne mogu da se dogovaraju van institucija.Možemo da postavimo pitanje direktoru „Srbijagasa” koja je cena štampanja tog obaveštenja – rekla je ona i dodala da će poslati preporuku javnim preduzećima da ne unose zabune među potrošače.

Otuda i pitanje – šta građani sada da rade? Da plaćaju gas po višoj ceni ili da ignorišu obaveštenje „Srbijagasa”? Čemu sve to? Kako prvi čovek „Srbijagasa” može da najavi poskupljenje, koje je, navodno, dogovoreno s Vladom, a da resorna ministarka o tome ništa ne zna?

I da li je pomeranje roka za poskupljenje od januara na februar čist kapric ministarstva energetike ili je odlaganje neminovnog pokušaj da se zaštite građani od udara troškova za veliku januarsku potrošnju, a samim tim i od računa koje bi građani trebalo da plate.

Dušan Bajatović, generalni direktor „Srbijagasa”, kaže da mu je preko glave priče o tome da je „Srbijagas” gubitnik, da Vlada više neće da ga pomaže dajući garancije, a da s druge strane Vlada insistira na socijalnoj komponenti, odnosno nerealnoj ceni kubika gasa.

– Mora jasno da se kaže šta se želi? Da li da „Srbijagas” bude socijalna ustanova i posluje s gubicima ili će moći tržišno da posluje s realnim ekonomskim cenama gasa. Dug ovog preduzeća samo za poslednji kvartal ove godine je oko 700 miliona evra. Ko će da ga plati – pita on.

On potvrđuje da je ovo javno preduzeće poslalo obaveštenje potrošačima i distributerima da gas od 1. januara poskupljuje za 10 odsto, jer je tako dogovoreno s Vladom. Upućen je i zahtev Agenciji za energetiku za korekcijom i to dva puta.

– Prvi put smo uputili zahtev da gas poskupi za 25 odsto, pa je Vlada rekla da je to nerealno, iako ni to nije dovoljno da se pokriju troškovi i razlika između nabavne i prodajne cene gasa. Drugi put smo poslali zahtev za korekcijom od 10 procenta u dogovoru s Vladom – kaže prvi čovek „Srbijagasa”.

Nastavili se, dodaje, ovakva politika, da se „Srbijagasu” ne dozvoljava da koriguje cene od januara za dogovorenih 10 odsto, u pitanje će doći redovno snabdevanje gasom.

– Čime da „Srbijagas” Rusima plati gas ako energent ne poskupi. Nećemo imati mogućnosti ni da se više zadužujemo, ako na vreme ne plaćamo obaveze, dovodi se u pitanje tekuća likvidnost ovog javnog preduzeća – ističe Bajatović.

Ovakvom politikom cena gasa neko kao da želi da zaustavi investicioni ciklus „Srbijagasa”, primećuje Bajatović i pita da li to neko hoće da zaustavi početak gradnje gasovoda „Južni tok” tako što „Srbijagas” neće imati novca za nove projekte, jer ovo javno preduzeće nema unutrašnje rezerve.

U Agenciji za energetiku potvrđuju da je zahtev „Srbijagasa” za poskupljenje stigao, ali da o tome još nije data saglasnost, a bez nje nema povećanja cene.

Upitan, šta za potrošače znače različite izjave ministarke i direktora „Srbijagasa”, Goran Papović, predsednik Udruženja potrošača, kaže da je već svima dosta „odmeravanja snaga resornog ministra i Dušana Bajatovića”.

– On nema prava da na svoju ruku podiže cenu gasa, a njen je kapric da gas ne poskupio kad on kaže, u januaru, nego u februaru. Građani plaćaju tu cenu i krajnje je vreme da se oni dogovore ako već zajedno rade – kaže Papović.

On kaže da je krajnje vreme da se udruže distributeri gasa. Samo ih je 25 u Vojvodini. Na njima je da uvoze gas, a ne da ga kupuju od „Srbijagasa”.

Struja skuplja, ali ne zna se za koliko

Struja u Srbiji trebalo bi da poskupi u prvom kvartalu sledeće godine oko 10 odsto, izjavila je juče ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine Zorana Mihajlović.

Ona, međutim, nije mogla da precizira koliko će tačno iznositi to poskupljenje, da li osam, 10 ili 12 odsto, istakavši da ne treba licitirati sa iznosima poskupljenja energenata, dok se ne urade sve potrebne analize, opravdani troškovi javnih preduzeća i troškova života građana.

Mihajlovićeva je ponovila da struja neće poskupeti do kraja ove godine, ali ni u januaru, odnosno dok se ne završe socijalne karte, donese novi tarifni sistem i izvrše sve procedure neophodne za korekciju cena, uz saglasnost Agencije za energetiku i Vlade Srbije. „Sigurno će biti poskupljenja struje i gasa u 2013. godini”, rekla je ona gostujući u emisiji TV B92 i dodala da će socijalne karte, koje nisu urađene 12 godina i koje su uslov za liberalizaciju tržišta električne energije, biti završene do 31. decembra ove godine.

Izvor Politika

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Crna Gora: BSD Mont planira izgradnju hibridne elektrane snage 84 MW u opštini Rožaje

Crnogorska kompanija BSD Mont najavila je planove za izgradnju hibridne elektrane snage 84 MW u opštini Rožaje na severoistoku Crne Gore. Vlada Crne Gore odobrila je pripremu potrebne tehničke dokumentacije za ovaj projekat. Elektrana Cosovica sastojaće se od pet vetroturbina,...

Severna Makedonija: Potrošnja i proizvodnja energije u oktobru

U oktobru 2024. godine, ukupna potrošnja električne energije u Severnoj Makedoniji iznosila je 450.997 MWh, dok je potrošnja prirodnog gasa bila 17,69 miliona kubnih metara, potrošnja uglja 246.735 tona, a potrošnja naftnih derivata 103.513 tona, prema podacima Državnog zavoda...

Grčka: ADMIE završio elektroenergetsku interkonekciju između Atine i Krita

Grčki operator elektroenergetskog sistema ADMIE završio je razvoj elektroenergetske interkonekcije između Atine i Krita, projekta vrednog 1,1 milijardu evra. Kompanija je saopštila da su započeta preliminarna testiranja i predkomisionisanje opreme, a očekuje se da će uskoro uslediti probna operacija. Faza...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!