U Belorečkom peščaru, rudniku kvarca koji je do decembra 2010. godine pripadao RTB-u Bor i dalje je zaposleno 120 radnika, koliko je bilo i pre privatizacije. – Proizvodnja se iz godine u godinu povećava, a osvajaju se i nova tržišta. – U mehanizaciju i proizvodnju, za dve godine, uloženo je milion evra.
Rudnik kvarcnog peska Belorečki peščar poslovao je, do pre nešto više od dve godine u sastavu RTB-a Bor. Nakon što je za milion evra decembra 2010. godine prodat kompaniji “Jugo kaolin”, čiji je većinski vlasnik pre mesec dana zvanično postala nemačka kompanija “Kvarcvereke”, ovo preduzeće je nastavilo da posluje uspešno.
“Za nešto više od dve godine od privatizacije, u Belorečki peščar je uloženo milion evra. Po prodajnom ugovoru uloženo je 450 hiljada evra, a sva ostala sredstva uložena su u radove na kopu. Da bi se proširio kop i omogućila i povećala dinamika eksploatacija peska, samim tim i proizvodnje u separaciji, potrebno je skloniti veliku količinu raskrivke, odnosno jalovine. Samo za to je do sada uloženo 450 hiljada evra, a još 100 hiljada evra uloženo je u širenje eksploatacionog polja. U toku je i istražno bušenje. Završena je prva faza, a u narednom periodu nastavljamo dalje” – kaže Dragan Marković, direktor ogranka Belorečki peščar i Srbokvarc i dodaje da svih 120 radnika, koliko je bilo pre privatizacije i dalje radi u Belorečkom peščaru, zarade se isplaćuju redovno, proizvodnja postepeno raste i osvajaju se nova tržišta. U odnosu na prošlu godinu proizvodnja je povećana za petinu, a u planu je da se naredne godine proizvodnja poveća još za 50 odsto, a ukoliko se to ostvari najverovatnije će se razmišljati o zapošljavanju novih radnika, naglašava Marković.
U cilju boljeg klasiranja kvarcnog peska nabavljena je i nova oprema američkog proizvođača Derik. Time je dobijen novi proizvod, kvarcni pesak veličine do 0, 1 milimetar. Ovaj pesak do sada nije korišćen i odlagan je u taložnik, što je bio najveći problem Belorečkog peščara zbog zapunjavanja odlagališta. Rešavanjem ovog problema stvorena je mogućnost da se odlagalište koristi kao rezervoar vode za potrebe proizvodnje, kažu u Belorečkom peščaru.
Izvor Radio Televizija Bor