Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaMađarska: Solarna energija,...

Mađarska: Solarna energija, sa 12% udela u nacionalnoj proizvodnji, pretekla ugalj

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Osam zemalja EU postavilo je nove rekorde u pogledu udela električne energije proizvedene u solarnim postrojenjima tokom letnjeg pika ove godine, uključujući Estoniju, Nemačku, Mađarsku, Litvaniju, Holandiju, Poljsku, Portugal i Španiju.

Mađarska solarna proizvodnja je učetvorostručila udeo u nacionalnoj proizvodnji u odnosu na period jun-jul 2018. godine, dok su Holandija i Španija udvostručile udeo solarne energije u istom vremenskom okviru. Estonija i Poljska prešle su put sa blizu nula u 2018. na 10%, odnosno 5%, u period jun-jul 2021.

Solarna energije je prvi put pretekala električnu energiju proizvedenu iz uglja u Mađarskoj tokom ovog leta, što je prekretnica koja je već postignuta prethodne godine u Grčkoj i Portugalu, a prije nekoliko godina u Holandiji, Italiji, Francuskoj, Španiji, Austriji i Belgiji.

Mađarska je zabeležila povećanje udela solarne energije sa 3% u periodu jun – jul 2018. na 12% ovog leta. Poređenja radi, udeo energije uglja pao je sa 17% u periodu jun – julu 2018. na samo 10% ovog leta.

Međutim, solarni paneli su i dalje proizvodili manje električne energije u poređenju sa evropskim termoelektranama na ugalj, čak i tokom letnjeg pika.

„Evropa je imala rekordno leto za solarnu energiju, ali tek treba da iskoristi svoj puni potencijal. Troškovi solarne energije pali su u poslednjoj deceniji, a prve znakove evropske solarne revolucije vidimo u zemljama poput Španije, Holandije, Mađarske, pa čak i teeškog ugljaša, Poljske“, rekao je Charles Moore, lider Ember-a za Evropu.

„Međutim, dug je put da solarna energija obezbedi više snage od fosilnih goriva, čak i na vrhuncu evropskog letnjeg sunca. Ekstremni vremenski uslovi širom Evrope tokom ovog leta uputili su vladama hitan poziv za buđenje i one sada moraju pretvoriti klimatske ciljeve u klimatske akcije pojačavanjem upotrebe solarne energije.“

Solarna proizvodnja širom Evrope mora rasti u narednoj deceniji da bi se postigli ciljevi dekarbonizacije do 2030. godine. Tržište solarne energije spremno će podržati potreban rast, s obzirom na to da je sada proizvodnja električne energije iz novih solarnih panela duplo jeftinija u odnosu na postojeća fosilna postrojenja na velikim tržištima, uključujući Nemačku, Veliku Britaniju, Italiju, Francusku i Španiju.

Globalni prosečni nivelisani troškovi električne energije (LCOEs) za velike solarne fotonaponske sisteme smanjeni su sa 381 dolar po MWh u 2010. na 57 dolara po MWh u 2020. godini.

Analiza Ember-a, objavljena prošlog meseca, otkrila je kako su u velikim evropskim ekonomijama troškovi proizvodnje novih vetroelektrana i solarnih farmi daleko niži od troškova proizvođača fosilnih goriva. Na primer, u Španiji su troškovi proizvodnje električne energije iz postrojenja na gas i kameni ugalj tri puta veći od troška novih vetroelektrana i dvostruko veći od novih solarnih instalacija.

Izvor: pv-tech.org

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EPS obezbedio kupovinu električne energije iz vetroparkova Alibunar, širi kapacitet obnovljivih izvora energije

Državni elektroenergetski sistem EPS obezbedio je kupovinu električne energije iz budućih vetroparkova Alibunar 1 i 2, koji će imati ukupnu kapacitet od 168 MW. Ovaj potez deo je kontinuiranog angažmana EPS-a na investicijama u projekte obnovljivih izvora energije, sa...

Rumunija: OPCOM izveštava o opadanju obima trgovine i fluktuacijama cena u aprilu 2025. godine

U aprilu 2025. godine, prosečna cena električne energije na tržištu za dnevnu isporuku rumunske berze OPCOM iznosila je 86,44 evra/MWh, što predstavlja porast od 44,08% u odnosu na isti mesec 2024. godine, ali i pad od 18,74% u poređenju...

Hrvatska: CROPEX izveštava o opadanju obima trgovine električnom energijom i cena u aprilu 2025.

U aprilu 2025. godine, na hrvatskoj energetskoj berzi CROPEX trgovano je ukupno 982.941,6 MWh električne energije, što predstavlja pad od 10,3% u odnosu na mart. Od ovog obima, 732.302,5 MWh trgovano je na tržištu za dan unapred, dok je...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!