Mađarska je u oktobru 2021. godine potrošila minimalne količine električne energije – 3.937 GWh, što je za 0,3 odsto manje nego u oktobru 2020. godine, uprkos činjenici da je prosečna mesečna temperatura bila znatno niža nego prethodne godine, navodi operator prenosnog sistema MAVIR.
Glavni faktori koji određuju potrošnju električne energije uglavnom su performanse privrede, vremenske prilike i, u novije vreme, poseban uticaj izazvan radom na daljinu uveden zbog pandemije koronavirusa. Jasno je da rad od kuće povećava potrošnju električne energije širom zemlje (za razliku od potrošnje goriva, na primer), tako da dok potrošnja domaćinstava značajno raste, potrošnja kancelarija ne može pasti ispod određenog nivoa čak i ako većina zaposlenih radi na daljinu.
Učinak privrede, odnosno oktobarski BDP, trenutno nije poznat. Očekuje se da će ova vrednost biti veća nego u oktobru prošle godine, mada je privreda najveći deo oporavka ostvarila u trećem kvartalu prošle godine i od tada je prešla na skromniji rast.
Međutim, meteorološki faktor može uticati na povećanje potrošnje električne energije. U kopnenim regionima severne hemisfere, oktobar ove godine bio je najtopliji od početka merenja, ali je bio najhladniji u Evropi i Mađarskoj od 2016. godine. Prosečna mesečna temperatura od 10 stepeni očigledno je jedna od najnižih u poslednjih nekoliko decenija, utičući na potražnju za grejanjem.
Najveće opterećenje mađarskog sistema od 7.119 MW ostvareni je 11. februara 2021. godine, tokom neobično hladnog talasa.
Povećanje učešća električne energije u finalnoj potrošnji energije ima sezonske (klima uređaji, toplotne pumpe) i nesezonske (električni automobili) efekte na potrošnju. Ovo očigledno ima uzlazni efekat na potražnju, ali još jedan povezani efekat koji delimično nadoknađuje rast je brzo uvođenje sistema solarne energije za domaćinstva (HMKE).
Kako MAVIR napominje, HMKE nije uključen u podatke TSO, tako da se njegovi efekti na proizvodnju i potrošnju mogu samo proceniti.
Iako je njihovo korišćenje svakako manje od upotrebe velikih solarnih elektrana, oni i dalje mogu proizvesti više od 100 MW po sunčanom vremenu. Domaći solarni kapacitet HMKE porastao je za više od 225 MW u prvih šest meseci ove godine, približavajući se 945 MW, prema podacima mađarske Agencije za energetiku i komunalne usluge MEKH i mogao bi se dodatni povećati u narednim godinama.
U pet od deset meseci ove godine (februar, mart, april, jun, jul) potrošnja električne energije u Mađarskoj dostigla je apsolutni rekord. Ukupna potrošnja (38.474 GWh) veća je za više od 4 odsto u odnosu na isti period prošle godine i za oko 2 odsto u odnosu na rekordnu 2019. godinu.
Očekuje se da će se na kraju 2021. godine potrošnja povećati za više od 5,5% (na 47.663 GWh) u odnosu na 2020. godinu, ali bi takođe mogla da premaši rekord iz 2019. godine za oko 4,5%. Ukupna domaća potrošnja električne energije mogla bi nastaviti da raste u narednim godinama, ostajući ispod 1 odsto na godišnjem nivou.
Izvor: www.campuslately.com