Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaMađarska: Budimpešta odbija...

Mađarska: Budimpešta odbija hrvatski predlog za korišćenje naftovoda usred tenzija sa EU i spora oko ruske nafte

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Odbijanje Mađarske da prihvati ponudu Hrvatske da koristi njen sistem cevi kao alternativu za uvoz ruske nafte osvetljava trenutne tenzije između Budimpešte i Evropske unije. Evo pregleda ključnih pitanja:

Kontekst i pozadina

Sankcije EU i izuzeci: Nakon ruske invazije na Ukrajinu, EU je uvela sankcije na rusku naftu. Međutim, Mađarska, Slovačka i Češka dobile su izuzetke kako bi nastavile da uvoze rusku naftu preko naftovoda koji prolazi kroz Ukrajinu zbog ograničenih alternativa.

Ukrajinska zabrana Lukoila: Ukrajina je zabranila Lukoilu, velikom ruskom dobavljaču nafte, da koristi naftovod Druzhba. Ova odluka je imala za cilj smanjenje zavisnosti od ruske energije. Evropska komisija je primetila da drugi dobavljači, uključujući mađarsku MOL, i dalje koriste ovaj naftovod.

Ponuda Hrvatske

Alternativni naftovod: Premijer Hrvatske, Andrej Plenković, predložio je korišćenje naftovoda Adria, koji ima kapacitet od 14,3 miliona tona godišnje i trenutno je nedovoljno iskorišćen. Ovaj naftovod mogao bi da posluži kao alternativa za uvoz ruske nafte za zemlje Centralne Evrope.

Potencijalne koristi: Hrvatska ponuda sugeriše da bi ova ruta mogla pomoći u smanjenju ili eliminaciji zavisnosti od ruske nafte, pri čemu je Janaf, hrvatska kompanija za tranzit nafte, spreman da pregovara o dugoročnim ugovorima kako bi obezbedio snabdevanje energijom.

Odgovor Mađarske

Optužbe i kritika: Mađarski ministar spoljnih poslova, Peter Szijjártó, kritikovao je ponudu Hrvatske, navodeći da je to koordinisani napor sa EU da se izvrši pritisak na Mađarsku. On tvrdi da je Hrvatska povećala takse za tranzit i da nema potrebne infrastrukturne investicije, što je čini nepouzdanim partnerom za tranzit.

Političke tenzije: Szijjártov odgovor odražava šire političke tenzije. Mađarski premijer Viktor Orbán je u sukobu sa EU na više frontova, uključujući pitanja vezana za energiju, finansiranje EU za Ukrajinu i vizne politike za Ruse i Beloruse.

Šire posledice

Odnos sa EU: Orbánov stav i otpor Mađarske predloženim alternativama dodatno opterećuju odnose između Mađarske i EU, posebno dok Orbán obavlja rotirajuće predsedništvo EU.

Kontroverza oko vizne politike: Pored toga, nova vizna politika Mađarske za ruske i beloruske građane, koja bi mogla potencijalno zaobići restrikcije EU, takođe je tačka sporenja. Evropska komisija istražuje da li ova politika ispunjava zakone EU.

Sve u svemu, situacija oslikava složen odnos između nacionalnih interesa, politika EU i geopolitičkih tenzija.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Rumunija: FIEKR se približava završetku kogeneracione elektrane vredne 160 miliona dolara u rafineriji Petromidia

Kazahstansko-rumunski investicioni fond za energetiku (FIEKR), preko svoje podružnice Rompetrol Energy, približava se završetku svog najvećeg projekta do sada — kogeneracione elektrane u rafineriji Petromidia. Sa investicijom većom od 160 miliona dolara, očekuje se da će postrojenje biti u...

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Mađarska: SAD ukidaju sankcije za proširenje nuklearne elektrane Paks, otvarajući put za punu izgradnju

Mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Péter Szijjártó saopštio je da su Sjedinjene Američke Države zvanično ukinule sankcije koje su ometale Mađarsku u planovima za proširenje nuklearne elektrane Paks. Ograničenja, koja je prvobitno uvela administracija predsednika Bajdena, sada su...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!