Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeKravčenko: Višegodišnji gubitaš...

Kravčenko: Višegodišnji gubitaš stigao do profita

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

 

Naftna industrija Srbije (NIS) je za dve godine jake krize od 57 milijardi dinara gubitka stigao do profita od 16,5 milijardi dinara, a to je postigla zahvaljujući, pre svega, međunarodnom timu menadžera koji se ne zasniva na političkim principima, već na standardima profesionalizma, izjavio je Kiril Kravčenko, generalni direktor te rusko-srpske kompanije.

Ulazak “Gaspromnjefta”, kao većinskog partnera, u vlasničku strukturu NIS-a doneo je i promenu menadžerskog tima koji je izabran po strogo profesionalnim kriterijumima.

Pozitivne tendencije počele su da se naziru već 2009. godine, 2010. ih je učvrstila, a rezultati 2011, prve godine s otvorenim tržištem, umnogome će zavisiti ne samo od nas, već i od makroekonomskih faktora i od regulatornih uslova, istakao je Kravčenko u intervjuu današnjoj “Politici”.

Kravčenko je podsetio da je lane ukupan pad tržišta bio oko dva odsto, a za 2009. godinu procene su različite – od dva do sedam odsto za domaće tržište, ali već 2010. prestao je NIS da gubi udeo tržišta, što mu se dešavalo deset godina unazad, štaviše, u godini krize njegov udeo je malo povećan.

“Tu pozitivnu dinamiku čuvamo i od početka ove godine”, dodao je on.

Kravčenko je rekao da se velika pažnja posvećuje se i borbi protiv korupcije.

“Osim toga, s obzirom na to da smo imali višak zaposlenih, što nam je takođe predstavljalo dodatne troškove, sproveli smo ‘Program 750’ – socijalni pristup smanjenju broja zaposlenih uz isplatu određene nadoknade”, dodao je on.

Na kraju 2008. godine u NIS-u je bilo 16.000 radnika po ugovoru o radu i preko uslužnih organizacija. Sada ih ima nešto više od 10.000, ali je broj zaposlenih i dalje veći nego kod konkurenata.

“I dalje ćemo koristiti ‘Program 750’, po kome će prosečna kompenzacija za jednog čoveka koji ode iz NIS-a biti od 22.000 do 25.000 evra. Ove godine počinje da radi centar koji će pomagati zaposlenima u prekvalifikaciji, u traženju novog posla i podršci novom preduzetništvu”, najavio je Kravčenko.

On je rekao da sindikat NIS-a shvata važnost transformacija u kompaniji i, nastavljajući da štiti interese svojih članova, ipak zauzima konstruktivnu poziciju.

Kravčenko je kazao da je ukupan rast zarada u 2009. bio oko 20 odsto, lane oko osam odsto, ove godine biće oko 10 odsto u proseku.

“Ali, s obzirom na to da smo primenili promenljivu motivaciju za individualni i kolektivni rezultat, neki ljudi su dobili manje, ali su neki dobili mnogo više”, rekao je Kravčenko.

On je naglasio da je strategija da za tri godine NIS postane lider u regionu, s efikasnošću na nivou rumunskog “Petroma” i hrvatske INE, a desetogodišnja strategija podrazumeva konkurenciju s kompanijama poput MOL-a ili OMV-a.

Kravčenko je napomenuo da je planirano da od sledeće godine na mesto generalnog direktora dođe drugi pripremljeni menadžer, a njegova sledeća planirana pozicija je – u Upravnom odboru NIS-a.

Izvor Tanjug.rs 

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EPS istražuje integraciju vodonika za energetsku tranziciju

Državna elektroenergetska kompanija Srbije, EPS, pokrenula je procenu kako bi istražila mogućnost integracije proizvodnje i skladištenja vodonika u svoju energetsku infrastrukturu. Prema rečima generalnog direktora Dušana Živkovića, studija će oceniti sposobnosti kompanije, identifikovati odgovarajuće lokacije i utvrditi plan za...

Rumunija: Poljski developer obnovljivih izvora energije R.Power obezbedio je finansiranje od 12,4 miliona evra za svoje prve solarne projekte

Poljski developer obnovljive energije R.Power uspešno je obezbedio 12,4 miliona evra za finansiranje projekta kako bi podržao razvoj svojih prvih solarnih projekata u Rumuniji, sa planiranom ukupnom kapacitetom od 23 MW. Finansiranje je obezbeđeno putem Banke Gospodarstwa Krajowego. Ovaj dogovor...

Grčka: Proizvodnja iz gasnih elektrana raste, izvoz električne energije naglo raste u februaru

Prema podacima koje je objavio grčki operator elektroenergetskog sistema ADMIE, proizvodnja električne energije iz gasnih elektrana zabeležila je izuzetan porast od 107% u februaru 2024. u poređenju sa istim mesecem prošle godine. Ukupna proizvodnja električne energije iz svih izvora porasla...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!