Berze električne energije u najvećem broju slučajeva su kompanije u isključivom ili pretežnom vlasništvu operatora preenosnog sistema za električnu energiju, elektromreze, prenosi sajt serbia-energy.eu
U odnosu na uspostavljanje funkcije kliringa glavne razlike između berzi električne energije su u koncepciji kliringa berzanskih transakcija među kojima postoje berze sa spoljnim kliringom ili vlastitim tzv. ‘in-house’ kliringom.
U odnosu na lokacijski odnosno tržišni obuhvat berze mogu biti regionalnog centralnog organizacijskog sistema s fizičkom isporukom u više zemlja (jedina prava regionalna berza je NP Spot) ili nacionalnog značaja kada su zadužene za organizovanje tržišta s fizičkom isporukom u vlastitoj zemlji.
Ako govorimo o regiji jugoistočne Europe osim srpske berze SEERPEX i Hrvatske CROPEX-a najavljeno je pokretanje burze električne energije u Bugarskoj do kraja 2015. Obe nacionalne berze imaju regionalne aspiracije sa ocekivanjima da ce se BiH, Crna Gora, Makedonija i Albanija pridruziti jednom od ovih berzi.
Činjenicu osnivanja nacionalnih berzi treba pozdraviti, uz napomenu da su prepoznate korisnosti postojanja i regionalne berze u SEE (South East Europe, jugoistočna Evropa) regiji identifikovane na nivou Energetske zajednice koja nastoji stvoriti podsticajni okvir za održivo poslovanje nacionalnih burzi električne energije s konačnim ciljem uspostavljanja regionalne burze električne energije u SEE regiji.
Uslijed stupanja na snagu EU CACM Uredbe koja dopušta tržišno takmicenje berze predvidiva budućnost berzanskog poslovanja ide ka osiguranju dobijanja statusa NEMO burze (Network Electricity Market Operator) koja berzi osigurava EU značaj i likvidnost jer ima pravo ucestvovati u EU povezanom berzanskom tržištu odnosno integraciji s jakim EU berzama u cilju dodatnog jačanja tržišne pozicije i korisnosti za proizvođače električne energije iz obnovljivih izvora energije s promjenjivom proizvodnjom, prenosi sajt serbia-energy.eu
Izvor; Serbia Energy