Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija Energetika„Južni tok“ povezuje...

„Južni tok“ povezuje region sa Rusijom i Evropom

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Izgradnja gasovoda „Južni tok“ veoma je važan događaj za Srbiju, jer se njime dobija komunikacija koja je čvršće povezuje i sa Rusijom i sa Evropom, izjavio je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Jurij Bajec.

„Mislim da je ovaj događaj veoma važan za Srbiju i za celi region, uključujući i Republiku Srpsku, kroz koju će proći jedan krak gasovoda, kao nešto što je potpuno komplementarno sa ukupnom ekonomskom orijentacijom“, rekao je Bajec i dodao da je dobro istovremeno jačati ekonomske odnose sa EU i sa drugim zemljama.

Prema njegovim rečima, ovaj projekat je „smirenje“ za Srbiju, kao zemlju koja ima problema sa snabdijevanjem osnovnim energetima, a mnogo će doprineti i onima koji će se povezati na taj glavni vod, kao što je Republika Srpska.

Bajec smatra da korist od gasovoda nije samo u sigurnosti snabdijevanja, angažovanju srpskih firmi u izvođenju radova i činjenici da će Srbija zarađivati na transportu gasa, a da pritom nema nikakvih troškova u finansiranju izgradnje, već i u tome da poboljša komunikaciju sa svetom.

„Srbija, koju često optužuju da teško komunicira sa svetom, ovim projektom dobija veoma važnu komunikaciju koja je čvršće povezuje sa jedne strane sa Rusijom, a sa druge sa Evropom i ona postaje važan saigrač u tom veoma važnom projektu i time i značaj Srbije postaje veći“, smatra Bajec.

On je podsetio da bi, prema procenama, Srbija od transporta gasa trebalo da ima godišnje 200 miliona evra čistog prihoda i naglasio da je to značajno sa stanovišta srpskih problema u spoljno-ekonomskim odnosima i finansijskim problemima velikog spoljnotrgovinskog i tekućeg platnog deficita.

„To je jedan čist prihod, ničim opterećen. Nemojmo zaboraviti da 200 miliona evra godišnje može biti dobra podloga za uzimanje velikih kredita za izgradnju neke dodatne infrastrukture“, ocenio je Bajec.

On je dodao da je o tome još rano govoriti, budući da je realizacija ovog projekta tek u začetku.

Govoreći o prognozama da će „Južni tok“ proraditi 2015. godine, Bajec je istakao da veruje da će rokovi biti ispoštovani.

Izvor Capital

„Ovo je suviše ozbiljna stvar da bi se radila dugo. Povezuje veći broj zemalja, a Rusija više nije ona nekadašnja, u smislu eventualnih kašnjenja i problema tako da sam ja siguran da, kada je jednom ta odluka donesena i kada ruski predsjednik Vladimir Putin otvori te radove, da će to krenuti punom parom“, zaključio je Bajec.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!