Očekuje se da će se prosečne spot cene u Jugoistočnoj Evropi kretati oko 120 evra po MWh do kraja septembra, prema podacima Energy Quantified-a.
Visoka cena ugljen-dioksida i gasa nastavlja da podupire evropske cene električne energije, koje takođe osećaju uticaje niske proizvodnje vetra u Nemačkoj tokom prošle nedelje. Podaci EQ-a pokazuju da će nemačka proizvodnja vetra ostati slaba u naredne dve sedmice, iznoseći 5,4 GW u ovoj nedelji, odnosno 9,5 GW u idućoj.
Visoke cene električne energije u centralno-zapadnoj Evropi jedan su od razloga zbog kojih EQ procenjuje da će spot cene u JIE u tekućoj nedelji biti za oko 10 evra po MWh više u odnosu na prognozu, kaže Eylert Ellefsen, stariji analitičar i ekspert za hidrologiju pri EQ. Regionalne spot cene trebale bi se kretati od 106,13 evra po MWh u Bugarskoj do 122,6 evra po MWh u Sloveniji.
Dan unapred cena za bazno opterećenje za isporuku 8. septembra iznosila je 124,97 evra po MWh na mađarskoj berzi HUPX i 119,41 evra po MWh na rumunskom OPCOM. Na slovenačkoj, srpskoj i bugarskoj berzi, cena je iznosila 125,22 evra po MWh, 120,52 evra po MWh i 115,16 evra po MWh, respektivno.
Očekuje se da će spot cene u JIE ostati na ovonedeljnom proseku tokom naredne dve sedmice, osim u Bugarskoj, gde bi trebale porasti za oko 2 evra po MWh. Bugarske cene bi, prema prognozi, trebale biti za najmanje 12 evra po MWh niže u odnosu na ostale zemlje u regionu.
„Osnovni izgledi za tržište JIE tokom iduće nedelje pokazuju umerene temperature, sa nepromenjenom hidroenergijom i proizvodnjom vetra u poređenju sa ovom nedeljom“, navodi Ellefsen. On dodaje da će nemačka proizvodnja vetra i pored blagog povećanja, ostati niska.
EQ procenjuje da će prosečna proizvodnja vetra u idućoj nedelji u Rumuniji iznositi 0,52 GW, malo iznad 0,49 GW u ovoj nedelji. Očekuje se da će se povećati na 0,7 GW za dve nedelje. Rumunska i srspka proizvodnja hidroenergije trebala bi se kretati oko 2,1 GW u ovoj i iduće dve sedmice.
„Očekuje se da dostupni konvencionalni i nukelarni proizvodni kapaciteti ostanu uglavnom jednaki iduće nedelje“, navodi Ellefsen.
U međuvremenu, razlika između spot cena u JIE i Nemačkoj/Austriji trebala bi se povećati na 7 evra po MWh, nakon što je pala na ispod 2 evra po MWh u prošloj nedelji, dodao je Ellefsen.
Nemački front-year cene dostigle su rekordnih 91,45 evra po MWh u ponedeljak, 6. septembra – 91,45 evra po MWh. JIE fjučersi bili su još viši. Mađarski fjučersi prešli su 126 evra po MWh za četvrti kvartal i 118 evra po MWh za prvi kvartal 2022. na EEX berzi. Ugovorima za 2022. trgovalo se za 98,48 evra po MWh.
Izvor: energetika.net