Spot cene u jugoistočnoj Evropi trebale bi otvoriti godinu sa oko 218 evra po MWh, što je znatno ispod nivoa zabeleženog pre katoličkog Božića, prema podacima Energy Quantified-a (EQ).
Nakon što su prepolovljene u odnosu na nivo od preko 400 evra po MWh prošle nedelje, spot cene u jugoistočnoj Evropi trebale bi dalje pasti u ovoj nedelji, usled pada potrošnje, veće proizvodnje vetra, umerenih temperatura i oštrog pada cena gasa, rekao je Eylert Ellefsen, stariji analitičar i ekspert za hidrologiju pri EQ-u.
Dan unapred ugovor na gasnom čvorištu TTF pao je ispod 100 evra po MWh u ponedeljak, nakon dostizanja rekorda od 187,79 evra po MWh prošle nedelje.
Prosečne cene u regionu trebale bi se kretati ove nedelje od 154,07 evra po MWh u Bugarskoj do 168,18 evra po MWh u Mađarskoj, što je za 80 do 100 evra po MWh manje nego što je bilo očekivano pre nedelju dana.
Značajna volatilnost cena na evropskim energetskim tržištima uticaće na izglede za prvih nekoliko nedelja 2022. godine, rekao je Ellefsen. Međutim, EQ generalno očekuje značajno niže spot cene u poređenju sa nivoom uoči Božića, i takođe očekuje više cene u drugoj nedelji u poređenju sa prvom.
U prvoj nedelji one bi se trebale kretati oko 218 evra po MWh, a očekuje se povećanje za 45 evra po MWh u narednoj nedelji.
Kombinovana proizvodnja hidroenergije u Rumuniji i Srbiji trebala bi iznositi oko 3,1 GW, za oko 0,1 GW ispod normale, dok bi potrošnja trebala biti ispod proseka za 0,7 GW, iznoseći 12,4 GW.
Mađarski ugovor za prvu nedelju 2022. godine zaključen je na nivou od 186,29 evra po MWh na EEX berzi u ponedeljak, dok se ugovorom za drugu nedelju trgovalo na znatno višem nivou – 307,34 evra po MWh. Januarskim ugovorom trgovalo se za 285,09 evra po MWh.
Izvor: energetika.net