Mađarske i slovenačke spot cene mogli bi pasti za oko 8-9 evra po MWh ove nedelje zahvaljujući većoj proizvodnji vetra u Nemačkoj, pokazuju podaci Energy Quantified-a.
Mađarski ugovor za tekuću nedelje zaključen je pri ceni od 198,99 evra po MWh na bezi EEX, ali analitičari EQ-a očekuju više spot cene ove nedelje, od 219,59 evra po MWh. Izgledi za prošlu nedelju bili su za 4,46 evra po MWh ispod ostvarene spot cene.
Slovenačke spot cene trabale bi ove nedelje biti samo malo više od mađarskih i za oko 8 evra po MWh niže nego prošle nedelje, dok bi cene u Rumuniji i Bugarskoj trebale iznositi oko 200-204 evra po MWh.
Mađarski ugovor za mesec unapred pao je za oko 40 evra po MWh od početka prošle nedelje, rekao je Eylert Ellefsen, stariji analitičar i ekspert za hidrologiju pri EQ-u. Njime se trguje za 214,25 evra po MWh na EEX.
Kombinovana potražnja za električnom energijom u Rumuniji i Srbiji trebala bi iznosti 12,9 GW dnevno u proseku ove nedelje, što je neznanto više u odnosu na prethodnu nedelju.
U međuvremenu, rumunska proizvodnja vetra trebala bi pasti sa 1,86 GW dnevno, koliko je zabeleženo prošle nedelje, na 1,46 GW dnevno ove nedelje, pokazuju podaci EQ-u. Kombinovana proizvodnja hidroenergije u Rumuniji i Srbiji trebala bi takođe pasti, sa 3,3 GW dnevno na 2,4 GW dnevno.
Kratkoročni marginalni troškovi elektrana na gas pali su za 15 evra po MWh od prošle nedelje, tako da je premija za rizik na forvard tržištima značajno smanjena, ocenjuje Ellefsen.
Slovenačka i mađarske spot cene trebale bi dalje pasti sledeće nedelje, dok se očekuje da će rumunske i bugarske cene porasti za 10-12 evra po MWh, usled niže proizvodnje vetra i veće potrošnje, dodaje EQ.
Mađarskim ugovorom za četvrtu nedelju januara 2022. godine trgovalo se za 225 evra po MWh na berzi EEX.
Izvor: energetika.net