Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaInvesticije od 150...

Investicije od 150 miliona KM: Prve vjetroelektrane u RS naredne godine

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

“Čitava istočna Hercegovina je neotkriveni vjetropotencijal u evropskim razmjerama, vjerovatno najveći u ovom regionu”, istakao je direktor nevesinjske firme koja realizuje izgradnju.

Na planini Trusini, na području opštine Nevesinje, za godinu dana bi trebalo da niknu prve vjetroelektrane u RS, kao početna faza izgradnje budućeg parka vjetrenjača ukupnog kapaciteta 51 megavata, koji realizuje nevesinjska firma “Eol prvi”.

Zeleno svjetlo za projekat jučer je dala Vlada RS dodjelom koncesije za izgradnju parka vjetrenjača Trusina na 30 godina firmi “Eol prvi”, čiji su osnivači beogradska kompanija “Omega plus” sa 97 odsto i opština Nevesinje sa tri odsto vlasničkog udjela.

Zlatko Mandžuka, direktor firme “Eol prvi”, kazao je za “Nezavisne” da će se investicija u vrijednosti od oko 150 miliona KM realizovati u dvije faze.

On precizira da je do oktobra iduće godine predviđena izgradnja šest vjetroturbina ukupne instalisane snage 18 megavata, a do oktobra 2014. godine još 11 vjetroturbina snage 33 megavata, čiji je dobavljač najveća svjetska kompanija u toj oblasti, danski “Vestas”.

Finansijska sredstva, kako je rekao, u omjeru od 85 odsto obezbijediće njihov inostrani strateški partner kojeg nije htio otkriti, dok će preostalih 15 odsto biti kreditna sredstva jedne banke iz RS.

Ukazao je da su istraživanja na Trusini, kao i okolnim lokacijama na području istočne Hercegovine, pokazala izuzetan potencijal u proizvodnji električne energije iz snage vjetra, odnosno oko 3.000 radnih sati godišnje.

“Čitava istočna Hercegovina je neotkriveni vjetropotencijal u evropskim razmjerama, vjerovatno najveći u ovom regionu”, istakao je Mandžuka.

Prema njegovim riječima, urađene studije pokazale su da vjetar na navedenom području stalno duva iz jednog smjera, odnosno sa obronaka sarajevskih planina – Igmana i Jahorine, što pojednostavljuje i pojeftinjuje eksploataciju.

Izvor Energis

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene TTF gasa opale usled povećane ponude LNG-a i američkih sankcija ruskom LNG-u

Fjučersi TTF gasa za februar 2025. godinu na ICE tržištu pali su u drugoj nedelji januara 2025. u poređenju sa prethodnom nedeljom, iako su ostali iznad €45/MWh tokom cele nedelje. U četvrtak, 9. januara, fjučersi TTF gasa dostigli su...

Region: Cene električne energije na tržištu JIE opale usled smanjene potražnje i nižih cena gasa

U 2. nedelji 2025. godine, cene električne energije na tržištu jugoistočne Evrope (JIE) opale su usled smanjene potražnje za električnom energijom i nižih cena gasa. Svi tržišta JIE zabeležila su pad cena električne energije, osim Turske. Srbija i Italija...

Slovenija: NE Krško premašila ciljeve proizvodnje električne energije u decembru 2024. godine

U decembru 2024. godine, nuklearna elektrana Krško, zajednički vlasništvo Slovenije i Hrvatske, proizvela je 521.917 MWh neto električne energije, čime je premašila planiranu proizvodnju od 513.000 MWh za 1,74%. Za poređenje, proizvodnja elektrane u decembru 2023. godine iznosila je 518.576...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!