Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaHrvatske kompanije plaćaju...

Hrvatske kompanije plaćaju visoke cene struje

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Hrvatska je u prvoj polovini 2023. godine bila pri vrhu EU-a po cijeni struje za mala poduzeća, uz bok Mađarskoj, pokazao je dokument Europske komisije.

Kompanije u EU plaćale u prvoj polovini prošle godine struju u prosjeku 21 euro za 100 kilovatsati, manje nego u Britaniji gdje je stajala u prosjeku 28 eura, navodi Komisija u izvješću o konkurentnosti za 2024.

Sjedinjene Države bile su pak znatno jeftinije s prosječnom cijenom struje za gospodarstvo u prvoj polovini prošle godine od samo sedam eura za 100 kilovatsati, utvrdila je Komisija.

U Japanu struja je u prvoj polovini 2022. stajala 28 eura za 100 kilovatsati.

Mala i srednja poduzeća plaćala su u prvoj polovini prošle godine najvišu cijenu struje u Rumunjskoj i Mađarskoj, koja ih je stajala 33 eura odnosno 30 eura za 100 kilovatsati.

Slijedi Hrvatska sa cijenom struje za mala i srednja poduzeća od 29 eura za 100 kilovatsati. U skupini su i Irska i Cipar gdje je stajala 28 eura.

U Njemačkoj, najvećem europskom gospodarstvu, mala poduzeća plaćala su struju 22 eura za 100 kilovatsati, a u Francuskoj 25 eura. Najjeftinija je u skupini velikih bila u Španjolskoj gdje je stajala 12 eura.

Najnižu cijenu struje plaćala su mala poduzeća u Finskoj i Portugalu, samo 10 eura za 100 kilovatsati, a blizu je i Švedska gdje je stajala 11 eura.

Energetski intenzivni privredni sektori plaćali su pak u prvoj polovini prošle godine najvišu cijenu struje u Mađarskoj i na Cipru, od 27 eura za 100 kilovatsati. Slijede Rumunjska, Nizozemska i Slovačka gdje je stajala 25 eura i Italija sa cijenom od 24 eura za 100 kilovatsati.

Blizu je i Hrvatska gdje su veliki industrijski potrošači za 100 kilovatsat plaćali 23 eura, kao i u Austriji i Luksemburgu.

U skupini vodećih gospodarstava najnižu cijenu struje plaćale su energetski intenzivne kompanije u Španjolskoj, samo 11 eura. U Njemačkoj, Francuskoj i Italiji bila je otprilike dvostruko skuplja.

Izvor: seebiz

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Hrvatska: CROPEX postavlja novi rekord u intradnevnoj trgovini za 15-minutne proizvode

Hrvatska energetska berza (CROPEX) postigla je novi milestone na kontinuiranom tržištu za dan isporuke 15. aprila 2025. godine, zabeleživši najveći obim trgovine do sada za 15-minutne proizvode. Ukupno je trgovano 2.305,5 MWh u ovoj kategoriji proizvoda, što ukazuje na...

Region: Bosna i Hercegovina napreduje sa Zapadnom gasnom interkonekcijom sa Hrvatskom

Predstavnici Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH), tri kantona i Brčko distrikta potpisali su memorandum o razumevanju za nastavak projekta Zapadnog gasnog interkonektora, koji će povezati Bosnu i Hercegovinu sa mrežom prirodnog gasa Hrvatske. Novi gasovod pratiće pravac od Like...

Hrvatska: Proizvodnja električne energije opada u februaru 2025. uz povećan uvoz

Prema najnovijim kratkoročnim energetskim statistikama koje je objavio Zavod za statistiku Hrvatske, neto proizvodnja električne energije u Hrvatskoj u februaru 2025. godine iznosila je 1.185 GWh, što predstavlja pad od 6,8 % u odnosu na 1.272 GWh proizvedene u...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!