Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaHrvatska:Konsultanti-Novi model upravljanja...

Hrvatska:Konsultanti-Novi model upravljanja Inom je pokušaj prevare

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Novi model upravljanja Inom, što ga je Nadzorni odbor te tvrtke usvojio brzopotezno, krajem prošlog mjeseca, zapravo predstavlja veliki pokušaj prevare!

Takav zaključak proizlazi iz analize predloženih inovacija koju je za potrebe Vlade, odnosno njenog tima pregovarača s MOL-om, napravila ekipa inozemnih i domaćih konzultanata tvrtke AT&Kearney te Oil & Gas Consultinga. U analizi doslovce stoji da novi model u stvari cementira i pojačava dosadašnju poziciju MOL-a u Ini. Onu poziciju koju Vlada inače smatra potrebnom mijenjati, piše Jutarnji list.

Kad bi prihvatila prijedlog NO-a Ine, o sadržaju kojeg javnost dosad nije bila obaviještena, Vlada bi se potpuno odrekla vlastitih, skoro godinu dana starih načela usvojenih radi vođenja pregovora s MOL-om. Ina bi u tom slučaju, tvrde konzultanti, definitivno prestala biti samostalna vertikalno integrirana kompanija.

Što je za Hrvatsku jedino prihvatljiv model bez kojega nema energetske sigurnosti države. Upravo suprotno Vladinu konceptu, NO svojim prijedlogom implicira dovršetak procesa potpune integracije Ine u sustav MOL-a.

Legalizacija zatečenog

Na koncu, prihvaćanje prijedloga NO-a Ine, stoji u analizi, “predstavljalo bi legalizaciju i konvalidaciju takozvanih Sanaderovih ugovora, mimo odluka pravosudnih tijela Republike Hrvatske, s mogućom posljedicom gubitka arbitražnih postupaka pred međunarodnim sudovima u Ženevi i Washingtonu”. Prijedlog po svemu sudeći ima namjeru preduhitriti po MOL negativne reperkusije sudskih postupaka koji se vode protiv Ive Sanadera.

Potvrdi li se u slučaju Ina – MOL presuda protiv bivšeg premijera, onda bi i Sanaderovi aranžmani, kojima je Inu potpuno izručio MOL-u, bili podložni reviziji ili poništavanju. Prihvaćanjem novog modela upravljanja Inom anuliraju se negativni utjecaji sudskih odluka na MOL-ov položaj u Ini.

Umjesto uravnoteženijeg odnosa između dva najveća dioničara, što hrvatska strana u pregovaračkom postupku pokušava ishoditi, odluka NO-a omogućila bi MOL-u ne samo zadržavanje, nego i povećavanje kontrole nad Inom.

Više je u vezi s tim upitnih postupaka. Prvo, prijedlog novog upravljanja Inom usvojio je NO pod predsjedanjem Siniše Petrovića, inače pouzdanika premijera Milanovića. Pitanje je zašto se NO upustio u takav postupak, koji teško da može biti u njegovoj ingerenciji. Jer, Ina je predmet pregovora između hrvatske Vlade i MOL-a. Ina nije strana u pregovorima i ne može sama nuditi model.

Zašto se NO involvirao u proces pregovaranja, zapravo ga pokušao zaobići, usput preskačući Vladin pregovarački tim?

Siniša Petrović usvojeni je prijedlog, naime, direktno poslao premijeru Milanoviću. Drugo, pitanje je zašto su hrvatski članovi NO-a Ine, uz iznimku Mladena Proštenika, prihvatili model koji tjera vodu na mlin MOL-a.

Treće, okolnosti u kojima je NO Ine prihvatio ponuđeni model prilično su zbunjujuće. Naime, redovnu je sjednicu NO održao tjedan dana prije iznenada telefonski sazvane i odrađene sesije koja je imala jednu jedinu točku dnevnog reda: usvajanje novog modela upravljanja Inom. Naši izvori tvrde da ta žurnost ima veze i s recentnim istupom Slavka Linića u onom dijelu koji se tiče Ine.

Otkrivaju također da je neposredno prije brzopotezne sjednice NO-a ministar Ivan Vrdoljak, kao voditelj Vladina pregovaračkog tima, pismom obavijestio MOL da nastavka pregovora neće biti sve dok ne prihvate razgovor o izmjeni modela upravljanja Inom.

MOL je takve pregovore uporno odbijao i još nije odgovorio na lani predloženi novi model upravljanja Inom.

Izvor Seebiz

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EIB kreditira ugradnju pametnih brojila sa 80 miliona evra

Evropska investiciona banka (EIB) odobrila je kredit od 80 miliona evra Elektrodistribuciji Srbije (EDS) za projekat ugradnje pametnih brojila, a država Srbija će biti garant otplate ovog kredita. Naime, Vlada Srbije uputila je u skupštinsku proceduru predlog zakona o potvrđivanju...

Srbija: Usvojen energetski i klimatski plan do 2030.

Vlada Srbije usvojila je Integrisani plan za energetiku i klimu, koji predviđa da se do 2030. godine dobija 45 odsto električne energije iz obnovljivih izvora energije, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović Kako je istakla, usvajanjem Integrisanog...

BiH: Prepolovljen izvoz električne energije u prvoj polovini godine

Fizički obim izvoza električne energije iz Bosne i Hercegovine u prvom polugodištu ove godine iznosio je 4,1 teravatsati (TWh), što je za četiri posto manje nego u istom razdoblju prethodne godine, izjavio je za Fenu predsednik Regionalne CIGRE i...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!