Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaHrvatska bi mogla...

Hrvatska bi mogla proizvoditi sedam puta više energije

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Hrvatska bi mogla proizvoditi sedam puta više energije nego što je može potrošiti, no mora više pažnje posvetiti čistim energentima koji ne zagađuju, rečeno je u petak na konferenciji tjednika Lider “Energetska budućnost Hrvatske”.

Boris Miljavac iz Siemens Energyja tvrdi da Hrvatska ima potencijal proizvoditi sedam puta više energije nego što može potrošiti, ali se treba fokusirati i na obnovljive izvore energije kojima obiluje.

Hrvatska energetska sigurnost, naveo je, počiva na Nuklearnoj elektrani Krško, krčkom LNG terminalu i obnovljivim izvorima.

Profesor zagrebačkog Fakulteta strojarstva i brodogradnje Neven Duić kaže da se velike kompanije okreću obnovljivim izvorima energije i sva manje ulažu u fosilna goriva. Iznio je podatak prema kojemu je u svibnju ove godine u EU -u proizvodnja električne energije iz vjetra i sunca bile veća od proizvodnje iz fosilnih goriva.

Smatra da bi biometan mogao zamijeniti zemni plin, no da ga nema dovoljno. Ne vjeruje ni da će fosilni plin biti zamijenjen vodikom.

Govoreći o budućnosti grijanja u Hrvatskoj, Duić je rekao da u gustim naseljima treba ići na toplane koje će, uz ostalo, rabiti dizalice topline, solarnu energiju, goeotermalnu energiju, otpadnu biomasu i sl. Drži da u manjim naseljima treba ići na dizalice topline, posebno u individualnim zgradama, a izvan naselja, u šumskim predjelima, treba rabiti pelete.

Profesorica s istog fakulteta Ankica Kovač kaže da je nositelj energetske revolucije vodik te već više od 30 zemalja ima nacionalne strategije za vodik, a među njima je i Hrvatska.

Vodik mijenja geopolitiku energije, a zemlje bogate obnovljivim izvorima energije mogu postati izvoznice vodika i na njemu temeljenih zelenih goriva, kaže profesorica Kovač.

Ističe da raste globalna politička potpora čistom vodiku.

Trenutno su najveći uvoznici vodika Europa i sjeveroistočna Azija.

Potencijale vodika uz ostalo vidi u dekarbonizaciji sektora koje je teško elektrificirati, teškog transporta te u sezonskoj pohrani vodika.

“Do 2030. godine pokazat će se puni potencijal vodika i njegov doprinos dekarbonizaciji”, kaže Kovač, prenosi seebiz.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: Termoelektrana na gas u blizini Niša imaće kapacitet od 500 MW, a ne 1 GW kako je prvobitno najavljeno

Mesec dana nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio planove za izgradnju termoelektrane na gas od 1 GW u blizini Niša u saradnji sa Azerbejdžanom, ministar finansija Siniša Mali pojasnio je da će stvarni kapacitet elektrane biti 500...

Rumunija: R.Power započinje izgradnju prvog solarnog projekta, šireći kapacitet na 100 MW do 2026. godine

Poljski developer solarnih projekata i nezavisni proizvođač energije R.Power najavio je početak izgradnje svog prvog solarno energetskog projekta u Rumuniji. Projekat će se sastojati od četiri solarna parka, sa ukupnim kapacitetom većim od 23 MW, koji će biti smešteni...

Rumunija: Nuklearelektrika izdvaja 19 miliona evra za ugovor o održavanju opreme u NE Cernavoda

Rumunski proizvođač električne energije Nuklearelektrika, koji upravlja nuklearnom elektranom Černavoda, izdvojio je 19 miliona evra (bez PDV-a) za održavanje mehaničke opreme i ventilacionih sistema u postrojenju. Četvrogodišnji ugovor ima za cilj obezbeđivanje sigurnog i efikasnog rada objekta. Ugovor o održavanju...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!