Revidirani Nacionalni energetski i klimatski plan (NECP) Grčke dovodi do neuravnoteženog miksa obnovljivih izvora, smatra Helenska asocijacija vetroenergije (HWEA ili ELETAEN). NECP postavlja ciljeve od 13,5 GW solarnih instalacija do 2030. godine, uz 8,9 GW kopnene vetroenergije i dodatnih 1,9 GW vetroenergije na moru. Ova strategija ima za cilj da obnovljivi izvori čine 75,9% ukupne proizvodnje električne energije. Međutim, HWEA tvrdi da bi optimalni miks trebao da prioritetizuje 60% vetroenergije i 40% solarne energije. Prilagođavanje ove neravnoteže u finalnom NECP-u moglo bi dovesti do manjih ograničenja, povećanja izvoza zelene električne energije i smanjenja troškova energije za potrošače.
HWEA ukazuje na potencijalni uticaj vetroenergije na uvoz električne energije. Prema trenutnom NECP-u, dodatni trošak uvoza električne energije se procenjuje na 6 € po MWh do 2025. godine, što čini 4,1% ukupnih troškova za potrošače. Očekuje se da će se taj trošak smanjiti na 3 € po MWh (2,2%) do 2030. godine. Međutim, HWEA veruje da bi uz veću podršku vetroenergiji, ovi troškovi mogli biti smanjeni još više. Asocijacija se zalaže za postupak licenciranja koji odražava miks 60-40 u korist vetroenergije, prioritetna ograničenja za projekte koji premašuju nacionalne ciljeve i jaču javnu promociju vetroenergije.
HWEA takođe ističe zabrinutost zbog široko rasprostranjenih zabluda i dezinformacija o vetroenergiji u Grčkoj. Predsednik Panagiotis Ladakakos naglasio je: “Često kruže monstruozne laži i teorije zavere, koje dominiraju internetom. Iako samo mali deo društva može da im veruje, one stvaraju toksičnu klimu koja usporava nove projekte.” Javna protivljenje inicijativama za vetroelektrane odavno je izazov u Grčkoj, ali su u poslednjim godinama porasle dezinformacije i nevoljnost lokalnih organa za licenciranje da odobre nove investicije. Ladakakos je naglasio: “Ako prioritet ne bude dat najperspektivnijim projektima vetroelektrana, troškovi energije se neće smanjiti onoliko koliko bi mogli.”