Cena gasa na holandskom čvorištu TTF gotovo u kontinuitetu pada od prošle nedelje, sa kratkotrajnim preokretom 5. januara, kada je cene prirodnog gasa u Evropi porasla zbog zabrinutosti da bi pošiljke LNG-a mogle biti usmerene u Aziju.
Relativno toplo vreme uticalo je na pad potrošnje u Evropi tokom grejne sezone. Kontinent se u značajnoj meri oslanja na uvoz LNG-a, koji je neophodan za dopunu zaliha. Pošto su holandski fjučersi za mesec unapred pali za preko od 50% od novembra, za američke količine LNG-a, izvoz na azijska tržišta u februaru i martu trenutno je profitabilniji.
U sredu, 4. januara, cena prirodnog gasa na TTF pala je na najniži nivo od početka ruske invazije na Ukrajinu – 65 evra po MWh za fjučerse. Krajem februara 2022, neposredno pre početka sukoba u Ukrajini, cena prirodnog gasa je iznosila oko 88 evra po MWh.
Nakon što je Rusija značajno smanjila isporuke gasa Evropi, cena je u avgustu dostigla 340 evra po MWh za fjučerse. Prvog dana u decembru cena je iznosila 140 evra po MWh.
Neuobičajeno toplo vreme od početka zime dalo je tržištima priliku da naprave zalihe za ostatak grejne sezone. Evropski skladišta trenutno su na blizu 84% popunjenosti.
Uvoz LNG-a je pomogao da se nadomeste isporuke gasa putem ruskih gasovoda. On je u decembru dostigao 13,1 milion tona, čime je oboren prethodni rekord od 11,85 Mt iz novembra.
Istovremeno, evropska industrija i potrošači smanjili su potrošnju gasa za petinu, reagujući na visoke cene i zahteve za štednju.
Iako se procenjuje da bi Evropa mogla da završi zimu sa dovoljno visokim nivoom skladištenja, i dalje postoji razlog za zabrinutost zbog cena energenata. Visoki troškovi energije otežaju poslovanje energetski intenzivnim industrijama. Pored toga, cene energije su primarni razlog za skok inflacije širom Evrope u prošloj godini, do rekordnih nivoa u prethodnih 40 godina u mnogim zemljama.