Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeEvropa: Visoki troškovi...

Evropa: Visoki troškovi energije intenziviraju debatu o planu za CO2

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Plan Evropske unije da snabdevačima gorivom naplaćuje CO2 koji emituju automobili, kao i za grejanje zgrada, pojavljuje se kao najsporniji element u nizu politika o klimatskim promenama o kojima zemlje članice bloka pregovaraju ove godine.

Kreatori politike EU predložili su novo tržište CO2 za transport i grejanje u julu, kao deo planova da se ispuni cilj EU o klimatskim promenama za smanjenje neto emisija za 55% do 2030. u odnosu na nivoe iz 1990. godine.

Zemlje EU pregovaraju o paketu mera, za koje Brisel kaže da će doprineti u borbi protiv klimatskih promena i pomoći u smanjenju zavisnosti od ruskih fosilnih goriva. Invazija Moskve na Ukrajinu uvela je zemlje u misiju da napuste rusku naftu, ugalj i gas u roku od nekoliko godina.

Na sastanku ministara životne sredine 27 zemalja EU u četvrtak, države uključujući Švedsku, Dansku, Nemačku, Holandiju, Finsku i Austriju podržale su novo tržište CO2.

„Trgovina emisijama na evropskom nivou je naš najefikasniji alat za ublažavanje emisija“, rekla je švedska ministarka klime Anika Strandhal. „Vidimo da ne vidimo nikakve prihvatljive alternative.“

Poljska i Mađarska su se tome usprotivile, dok su pojedine države uključujući Belgiju, Rumuniju, Češku Republiku, Španiju, Slovačku i Sloveniju izrazile zabrinutost – sve su se fokusirale na potencijalne troškove za građane.

Pristalice kažu da je tržište potrebno da bi se smanjile emisije iz transporta – koje su porasle poslednjih godina – i zgrada koje gutaju energiju u Evropi, što bi, ako se ne kontroliše, moglo poništiti klimatske ciljeve.

Skeptici upozoravaju da bi to moglo povećati račune za energiju ako dobavljači goriva prebace troškove CO2 na potrošače. Tržište se neće pokrenuti do 2026. godine, ali debata oko njega se intenzivirala poslednjih meseci usled skoka cena energije.

„Svako dalje veštačko povećanje cena energenata nije ni neophodno ni prihvatljivo“, rekao je mađarski ambasador Gabor Baranjai, dodajući da je uključivanje grejanja domova u šemu „crvena linija“.

Evropska komisija je predložila korišćenje prihoda sa tržišta za podršku domaćinstvima sa niskim primanjima i ulaganje u uštedu energije i druge mere za smanjenje računa.

Većina zemalja EU i Evropski parlament moraju da odobre nove klimatske politike. Politički osetljivi predlozi mogu biti prosleđeni liderima EU, koji odluke donose jednoglasno, podižući lestvicu za odobrenje.

Izvor: reuters.com

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!