Globalna tržišta gasa suočavaju se sa povećanim brigama zbog rizika u snabdevanju, jer hladnije vreme preti da pogorša napetost na tržištu. Evropske referentne terminske cene porasle su za čak 3,9% u trećoj nedelji novembra, nakon što su vremenske prognoze pokazale pad temperatura u narednim danima. Pre ovog očekivanog hladnog talasa, Evropa je brže nego obično povlačila gas iz svojih skladišta, što je ostavilo tržište ranjivim na potencijalne prekide snabdevanja.
Ovi rizici su porasli poslednjih dana zbog intenziviranja sukoba između Rusije i Ukrajine. Odluka SAD da Ukrajini isporuči rakete dugog dometa dodatno je povećala rizik od oštećenja ključne energetske infrastrukture u obe zemlje. U međuvremenu, na severoistočnoj Aziji, cene LNG-a su porasle nakon što je Woodside najavio neplanirani prekid rada svoje Pluto LNG fabrike u Australiji, što je trenutno predmet istrage. Ovaj poremećaj dodatno povećava zabrinutost da bi tržište LNG-a moglo postati još uže, posebno jer Evropa i severoistočna Azija konkuriraju za isporuke tereta.
Na ICE tržištu, TTF terminske cene gasa za decembar 2024. godine značajno su porasle u trećoj nedelji novembra. Cene su premašile €45/MWh tokom većeg dela nedelje, a najviša cena postavljena je 21. novembra, kada je iznosila €48,30/MWh, što je povećanje od 2,3% u odnosu na prethodni dan i najviša cena od novembra 2023. godine. Cene prirodnog gasa u Evropi i dalje se trguju blizu najviših nivoa ove godine, jer geopolitičke tenzije naprežu snabdevanje kroz gasovode, dok hladnije vreme ubrzava povlačenje gasa iz skladišta.
Evropsko tržište gasa se takođe priprema za istek ugovora o tranzitu gasa između Rusije i Ukrajine, koji ističe 31. decembra 2024. Ukrajina je izjavila da neće nastaviti pregovore o obnovi ugovora, što izaziva zabrinutost zbog uticaja na evropske isporuke gasa. Državna energetska kompanija Slovačke, SPP, već je potpisala kratkoročni ugovor sa azerskom SOCAR-om kako bi obezbedila gas u pripremi za moguće prekide snabdevanja iz Rusije. Prema mišljenju think tanka Bruegel, gas koji se isporučuje kroz Ukrajinu trenutno čini oko 5% ukupnog uvoza gasa u EU, a nakon isteka ugovora o tranzitu, EU će morati da pronađe alternativne izvore od 140 TWh gasa godišnje, što će se posebno osetiti u Austriji, Mađarskoj i Slovačkoj.
Na bojištima, Rusija je izvela najveći vazdušni napad na Ukrajinu u poslednja tri meseca, ozbiljno oštetivši njen elektroenergetski sistem i podstanice nuklearnih elektrana. Ovaj napad se očekuje da će imati dalekosežne posledice po ukrajinsku energetsku infrastrukturu, što dodatno pogoršava već krhku situaciju snabdevanja. Povećane geopolitičke tenzije između Rusije i Ukrajine čine tržište gasa ranjivijim nego tržište nafte, a zimska potražnja i nesigurnosti u snabdevanju drže investitore opreznim.
Do 25. novembra, skladišta gasa Evropske unije bila su popunjena 87,68%, ispod petogodišnjeg proseka od 91% za ovo vreme godine, a povlačenja su premašila 5,4 TWh do 20. novembra. Međutim, brže povlačenje skladištenog gasa moglo bi biti delimično ublaženo povećanjem uvoza LNG-a, što bi moglo stabilizovati cene do izvesne mere. Izvoz LNG-a iz SAD-a u Evropu značajno je porastao u 47. nedelji, dostigavši 1,23 miliona metričkih tona, u poređenju sa 0,93 miliona metričkih tona u prethodnoj nedelji i 0,67 miliona metričkih tona u prvoj nedelji novembra, jer su se isporuke tereta preusmerile sa Azije u Evropu kao odgovor na višu cenu evropskog gasa.