Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeEvropa: Gasna kriza...

Evropa: Gasna kriza zaustavila izlazak iz uglja

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Cene gasa su porasle za 585% u 2021. godini, što je izazvalo jedan najvećih energetskih cenovnih šokova nakon naftnog embarga OPEC-a iz 1973. godine, navodi Ember

Napori Evropske unije da postepeno ukine zagađujuću energiju iz uglja zaustavljeni su sa skokom cena gasa, prema novoj analizi podataka o tržištima električne energije za 2021. godinu koju je sproveo finansijski think-tank Ember.

Proteklih godina, električna energija proizvedena iz uglja u Evropi je zamenjena obnovljivim izvorima energije i prirodnim gasom, fosilnim gorivom koje emituje za oko polovinu manje emisije CO2 u odnosu na ugalj koji se sagoreva u termoelektranama za proizvodnju električne energije.

„Međutim, kao rezultat rastućih cena gasa u drugoj polovini 2021. godine, novi obnovljivi izvori energije zamenili su fosilni gas“, navodi Ember u svom šestom godišnjem Evropskom elektroenergetskom pregledu objavljenom 1. februara.

Cene gasa su porasle za 585 odsto u 2021. godini, „što je izazvalo jedan najvećih energetskih cenovnih šokova nakon naftnog embarga OPEC-a iz 1973. godine“ navodi Ember. Kao posledica, troškovi proizvodnje električne energije iz postrojenja na fosilni gas porasli su sedam puta, što je dovelo do vrtoglavog rasta cena električne energije u Evropi.

Istraživači Embera su otkrili da je udeo energije uglja pao za samo 3% u periodu od 2019. do 2021. godine, u poređenju sa 29% u prethodne dve godine.

„Gasna kriza je promena paradigme za tranziciju električne energije u EU“, rekao je Čarls Mur, direktor Embera za Evropu. On je pozvao na akciju kako bi se osiguralo da postepeno ukidanje uglja u Evropi ostane na pravom putu.

„Zakonodavstvo je jedini način koji garantuje da će elektrane na ugalj biti zatvorene do 2030. godine; nestabilne cene gasa jasno su stavile do znanja da se ne možete osloniti samo na tržišne sile“, rekao je Mur.

Brojke za 2021. su u suprotnosti sa prethodnim godinama kada je proizvodnja električne energije iz uglja pala širom Evrope usled brzog rasta jeftine solarne energije i energije vetra. U 2019. godini proizvodnja uglja u EU smanjena je za skoro četvrtinu, što je jedan od najvećih padova registrovanih do sada.

Ali ovakve brojke se više ne vide u Emberovom pregledu za 2021. godinu.

Prema izveštaju, fosilna goriva – ugalj i gas – pala su na 37% učešća u proizvodnji električne energije u EU u 2021.,tek nešto malo u odnosu na udeo od 39% postignut u 2019. godini.

U međuvremenu, obnovljivi izvori energije poput sunca i vetra proizveli su 37% električne energije u EU, dok je udeo nuklearne energije bio 26%.

Tokom poslednje dve godine, proizvodnja uglja je pala u Španiji (-42%) i Grčkoj (-43%), ali je to nadoknađeno povećanjem u drugim zemljama poput Irske i Poljske, navodi Ember.

„Najvažnije, proizvodnja električne energije iz uglja u Poljskoj je porasla za 7% (+8 TWh) od 2019. godine pošto je lokalna proizvodnja povećana na račun uvoza iz susednih zemalja EU. Poljska je čak postala neto izvoznik električne energije od avgusta 2021. nakon 53 kontinuirana meseca uvoza“, navodi se u studiji.

Izveštaj Embera takođe je u suprotnosti sa tvrdnjama da obnovljivi izvori energije nisu davali rezultate tokom gasne krize, navodeći da su vetar i solarna energija postavili nove rekorde svakog meseca u drugoj polovini godine, osim u septembru.

„Energija vetra i sunca dostigle su još jedan novi rekord u 2021. godini (547 TWh), po prvi put generišući više električne energije nego gas (524 TWh), uprkos skromnom rastu zbog manjih brzina vetra. Solarna energija, posebno, cveta i na severu i na jugu Evrope, proizvodeći 27% više energije u 2021. nego u 2019. godini, i udvostručujući se u Holandiji i Španiji u tom periodu.“

Izvor: euroactiv.com

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!