Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeEU: Teška industrija...

EU: Teška industrija poziva EU da ubuzda „nepodnošljivo visoke“ cene energije

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Energetski intenzivne industrije pozvale su Evropsku uniju da se pozabavi rastućim cenama energije, navodeći da rekordni troškovi narušavaju njihovu konkurentnost i da bi evropske kompanije mogle biti podstaknute da presele svoju proizvodnju.

Produžujući višemesečni rast, evropski gas je ove nedelje dostigao rekordne nivoe kao odgovor na niske nivoe skladištenja, niže temperature i zabrinutost oko ruskih isporurka.

Ugovor na holandskom čvorištu TTF dostigao je u utorak 184,95 evra po megavat satu, što je povećanje za preko 800% od početka godine. 

Porast cene gasa je naduvao evropske troškove električne energije, takođe u manjoj meri podstaknute cenama dozvola za CO2 i smanjenim francuskim nuklearnim kapacitetima, što je dovelo do smanjenja proizvodnje u pojedinim industrijama. 

Referentne nemačke cene električne energije za narednu godine su za oko 500% više nego na početku godine.

„Produženi period nepodnošljivo visokih cena energije mogao bi da dovede do velikih gubitaka, selidbe evropskih kompanija i rasta curenja CO2“, saopštila je u sredu grupa evropskih industrijskih udruženja, među kojima su cementna grupa Cembureau, metalurška grupa Eurometaux, čelični lobi Eurofer i Fertilizers Europe.

„Neophodne su hitne akcije na nivou EU kako bi se pogođenim kompanijama omogućilo da prevaziđu ovu situaciju, za koju se očekuje da će trajati još nekoliko meseci, i nastave sa ulaganjem u energetsku tranziciju u Evropi“, saopštile su grupe.

Do curenja CO2 bi došlo ako bi kompanije napustile Evropu kako bi izbegle plaćanje za svoje emisije posredstvom tržišta CO2 u EU. Cene dozvola za CO2 su se ove godine više nego udvostručile, a industrijske grupe su pozvale na reformu tržišta.

Oko 20 od 27 država članica EU uvelo je hitne mere kao odgovor na skok cena, uključujući smanjenje poreza na energiju i subvencije za račune potrošača.

Zemlje EU su u velikoj meri odgovorne za svoju nacionalnu energetsku politiku, ali pojedine žele da Brisel reformiše način na koji Evropa postavlja cene električne energije, kako bi ih bliže povezao sa proizvodnim miksom svake nacije.

Trenutno, cene električne energije određuju krajnje proizvodno postrojenje koje pokriva potražnju – često je reč o gasnim elektranama.

Brisel je saopštio da je najbolja odbrana od nestabilnih cena uvoznih fosilnih goriva da zemlje pređu na niskougljeničnu, lokalno proizvedenu energiju, kao što je navedeno u ciljevima EU o klimatskim promenama.

Izvor: reuters.com

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!