Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

EU: Cene struje i gasa za domaćinstva gotovo stabilne u prvoj polovini godine

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Električna energija je u prvoj polovini godine blago poskupela za domaćinstva u Evropskoj Uniji, a gas je neznatno pojeftinio, uoči cenovnog šoka na početku jeseni, izazvanog naglim jačanjem potražnje paralelno sa oporavkom privrede od koronakrize.

Prosečna cena električne energije za domaćinstva u EU bila je u prvoj polovini godine viša za 2,8 posto nego u istom periodu prošle godine i iznosila je 21,9 evra za 100 kilovatsati, utvrdio je Eurostat, prema izveštaju objavljenom u sredu.

Prosečna cena gasa neznatno je pala, na 6,4 evra za 100 kilovatsati.

U poslednje vreme veleprodajne cene oba energenta značajno su porasle u svim zemljama EU, napomenuo je statistički ured, dodajući da će službena statistika za drugu polovinu ove godine biti objavljena u aprilu 2022.

Cene gasa naglo su porasle zbog skoka potražnje paralelno sa oporavkom privrede od koronakrize i niskih zaliha na početku grejne sezone, pa su vlade širom Evrope posegnule za hitnim merama kako bi ublažile udar na budžete domaćinstava.

Skok u Sloveniji

Najviše je u prvih šest meseci ove godine poskupila električna energija za domaćinstva u Sloveniji, za 15 posto, kada se uključe svi nameti. Znatno poskupljenje zabeleženo je i u Poljskoj i Rumuniji, za osam, odnosno sedam posto.

U Hrvatskoj domaćinstva su u prvoj polovini ove godine plaćala neznatno nižu cenu električne energije nego u prvih šest meseci prošle godine, pokazuje izveštaj Eurostata.

Najviše je pojeftinila električna energija za domaćinstva u Holandiji, za 10 posto, najvećim delom zbog smanjenih nameta, a osetni pad cena zabeležen je i na Kipru i u Litvaniji, za sedam, odnosno šest posto.

Najnižu su prosečnu cenu električne energije, izraženu u evrima, plaćala domaćinstva u Mađarskoj i Bugarskoj, od 10, odnosno 10,2 evra za 100 kilovatsati, zatim na Malti – 12,8 evra za 100 kilovatsati.

Najvišu cenu plaćala su domaćinstva u Nemačkoj, u proseku 31,9 evra za 100 kilovatsati, zatim u Danskoj i Belgiji – 29, odnosno 27 evra.

Domaćinstva u Hrvatskoj plaćala su električnu energiju u prvoj polovini ove godine u proseku 12,9 evra za 100 kilovatsati. U istom periodu prošle godine cena je iznosila 13,01 evro.

Eurostat nije raspolagao podacima za Švedsku.

Jeftiniji gas

Gas je u prvoj polovini godine bio jeftiniji za domaćinstva u 20 zemalja EU u poređenju sa istim periodom prošle godine.

Najviše je pojeftinio u Litvaniji, za 23 posto, a slede Slovačka i Poljska s padom cena gasa za domaćinstva za deset, odnosno devet posto.

Domaćinstva u Hrvatskoj plaćala su u proseku oko tri posto nižu cenu gasa nego u prvoj polovini prošle godine.

Skuplji gas u istom periodu plaćala su domaćinstva u Danskoj, i to za 19 posto, zbog rasta troškova energije, zatim u Nemačkoj i Luksemburgu, za osam, odnosno šest posto, zbog većih nameta.

Najnižu prosečnu cenu gasa, izraženu u evrima, plaćala su u prvoj polovini godine domaćinstva u Litvaniji – 2,8 evra za 100 kilovat sati, zatim u Letoniji i Mađarskoj – 2,8 evra, odnosno tri evra.

Domaćinstva u Hrvatskoj plaćala su gas u proseku 3,74 evra za 100 kilovatsati.

Najvišu cenu gasa plaćala su domaćinstva u Holandiji, Danskoj i Portugalu, gde je iznosila 9,6 evra, odnosno 9 i 7,6 evra za 100 kilovatsati.

Razlike u nametima

Porezi i naknade činili su u prvoj polovini godine u EU u proseku 39 posto računa za električnu energiju, dok je u računima za gas njihov udeo iznosio 36 posto, izračunao je Eurostat.

Najveći udeo nameta u ceni eletrične energije beleži Danska – 63 posto, a slede Nemačka i Portugal – 51, odnosno 46 posto.

U Hrvatskoj je udeo poreza i naknada u ceni električne energije za domaćinstva u prvoj polovini ove godine iznosio 22 posto, koliko i u Grčkoj.

Najmanji udeo nameta u ceni električne energije za domaćinstva bio je na Malti, gde je iznosio oko jedan posto, dok ih Irska uopšte ne naplaćuje.

U Holandiji udeo je negativan budući da ga vlada refundira.

Grčka pak beleži najniži udeo nameta u ceni gasa za domaćinstva, od 8,5 posto, a najviši je u Holandiji i Danskoj gde iznosi 63,6 posto, odnosno 55,9 posto.

Domaćinstva u Hrvatskoj plaćala su u prvoj polovini godine samo PDV na cenu gasa po stopi od 20 posto. Isti je bio udeo ukupnih nameta u ceni tog energenta za domaćinstva u Poljskoj i Irskoj.

Porez na dodatu vrednost (PDV) čini u proseku 15,8 posto ukupne cene gasa. Najniži je bio u Grčkoj, gde je iznosio 5,1 posto, a najviši u Mađarskoj, koja ga naplaćuje po stopi od 21,1 posto, navodi Eurostat.

Izvor: seebiz.eu

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Region: Cene električne energije u Jugoistočnoj Evropi porasle u 15. nedelji 2025. uprkos padu potražnje i povećanoj proizvodnji iz obnovljivih izvora

U 15. nedelji 2025. godine, cene električne energije u većini zemalja jugoistočne Evrope (JIE) blago su porasle, izuzev Italije i Grčke. Do porasta cena došlo je dok su tržišta procenjivala potencijalni uticaj novih američkih tarifa na energente i izražavala...

Cene električne energije u Evropi ostale stabilne u drugoj nedelji aprila

U drugoj nedelji aprila, cene električne energije na glavnim evropskim tržištima ostale su uglavnom stabilne, sa malim porastima u većini tržišta. Međutim, tržište IPEX u Italiji zabeležilo je pad od 10%. Najveći porast cena zabeležen je na EPEX SPOT...

EU razmatra povećanje uvoza američkog LNG-a kako bi izbegla tarife

Evropska unija je spremna da značajno poveća kupovinu tečnog prirodnog gasa (LNG) iz Sjedinjenih Američkih Država kako bi smanjila tenzije sa predsednikom Donaldom Trampom i potencijalno sprečila nove tarife na izvoz iz EU, kako je naveo evropski komesar za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!