Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

EU: Cena struje najviše porasla u Sloveniji

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

U prvoj polovini 2021. godine prosečna cena struje u domaćinstvima u EU blago je porasla u poređenu sa istim periodom 2020. (21,3 evra za 100 kilovat-sati) na 21,9 evra. Najveći rast zabeležen je u Sloveniji navodi Eurostat. 

Prosečne cene gasa u EU, međutim, beleže drugačiju putanju, one su blago smanjene na 6,4 evra za 100 kilovat-sati u prvoj polovini 2021. godine.

Tokom prve polovine 2021. godine, cene struje u domaćinstivima porasle su u 16 članica EU, u poređenju sa prvom polovinom 2020. godine.

Najveće povećanje (izraženo u nacionalnim valutama) zabeleženo je u Sloveniji (+15%), Poljskoj (+8%), i u Rumuniji (+7%). Najveći pad cene struje bio je u Holandiji (-10%), na Kipru (-7%), i u Litvaniji (-6%).

zraženo u evrima, prosečna cena struje u domaćinstvima bila je najniža u Mađarskoj (10 evra za 100 kilovat-sati), Bugarskoj (10.2 evra) i na Malti (12.8 evra).

Najviše cene bile su u Nemačkoj (31,9 evra za 100 kilovat-sati), Danskoj (29 evra za 100 kilovat sati), Belgiji (27 evra), i Irskoj (25,6 evra). 

Između prve polovine 2020. i istog perioda ove godine, cene gasa opale su u 20 od 23 članice koje izveštavaju o cenama prirodnog gasa u domaćinstvima.

Najveći pad cene prirodnog gasa zabeležen je u domaćinstvima u Litvaniji (-23%), Slovačkoj (-10%), Poljskoj (-9%).

Nasuprot tome, cene prirodnog gasa porasle su domaćinstvima u Danskoj (19%), Nemačkoj (8%), Luksemburgu (6%). Cene energenata bile su glavni razlog  rasta cene u Danskoj, dok su takse uslovile rast cena u Nemačkoj i Luksemburgu.

Posmatrano u evrima, prosečna cena prirodnog gasa u domaćinstvima je u prvoj polovini 2021. godini bila najniža u Litvaniji (2,8 evra po kilovat satu), Letoniji (3 evra), Mađarskoj (3,1 evro), a najviša u Holandiji (9,6 evra), Danskoj (9 evra), Portugalu (7,6 evra)

Velepordajne cene struje i gasa značajno rastu širom Evropske unije u poslednje vreme, ali će zvačnična statistika o tome biti objavljena u aprilu 2022. godine.

Izvor: novaekonomija.rs

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Pražnjenje skladišta gasa ubrzava usled hladnog vremena i smanjenog uvoza LNG-a

Skladišta gasa u Evropskoj uniji (EU) prazne se najbrže od energetske krize 2021. godine, uglavnom zbog povećane potrošnje izazvane hladnijim vremenom i smanjenjem uvoza gasa putem pomorskih ruta. Prema podacima Evropske asocijacije operatora skladišta gasa, Gas Infrastructure Europe (GIE),...

Slovenija: NE Krško planira studiju izvodljivosti za moguće produžavanje radnog veka preko 60 godina

Slovenačka nuklearna elektrana NE Krško na dobrom je putu da premaši planiranu proizvodnju električne energije od 5,453 milijardi kWh za 2024. godinu, osiguravajući stabilan rad uz poštovanje regulatornih ograničenja. Nakon što je dobila odobrenje za produžetak rada do 2043....

Slovenija: Narodna skupština usvojila vanredni zakon za podršku termoelektrani Šoštanj i rudniku u Velenju

Narodna skupština Slovenije usvojila je vanredni zakon čiji je cilj sprečavanje bankrota poslednje preostale termoelektrane na ugalj u zemlji, TE Šoštanj, kao i jedine aktivne rudarske jame u Velenju koja snabdeva termoelektranu ugljem. Zakon predviđa 403 miliona evra prelaznog...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!