Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

EU: Cena struje najviše porasla u Sloveniji

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

U prvoj polovini 2021. godine prosečna cena struje u domaćinstvima u EU blago je porasla u poređenu sa istim periodom 2020. (21,3 evra za 100 kilovat-sati) na 21,9 evra. Najveći rast zabeležen je u Sloveniji navodi Eurostat. 

Prosečne cene gasa u EU, međutim, beleže drugačiju putanju, one su blago smanjene na 6,4 evra za 100 kilovat-sati u prvoj polovini 2021. godine.

Tokom prve polovine 2021. godine, cene struje u domaćinstivima porasle su u 16 članica EU, u poređenju sa prvom polovinom 2020. godine.

Najveće povećanje (izraženo u nacionalnim valutama) zabeleženo je u Sloveniji (+15%), Poljskoj (+8%), i u Rumuniji (+7%). Najveći pad cene struje bio je u Holandiji (-10%), na Kipru (-7%), i u Litvaniji (-6%).

zraženo u evrima, prosečna cena struje u domaćinstvima bila je najniža u Mađarskoj (10 evra za 100 kilovat-sati), Bugarskoj (10.2 evra) i na Malti (12.8 evra).

Najviše cene bile su u Nemačkoj (31,9 evra za 100 kilovat-sati), Danskoj (29 evra za 100 kilovat sati), Belgiji (27 evra), i Irskoj (25,6 evra). 

Između prve polovine 2020. i istog perioda ove godine, cene gasa opale su u 20 od 23 članice koje izveštavaju o cenama prirodnog gasa u domaćinstvima.

Najveći pad cene prirodnog gasa zabeležen je u domaćinstvima u Litvaniji (-23%), Slovačkoj (-10%), Poljskoj (-9%).

Nasuprot tome, cene prirodnog gasa porasle su domaćinstvima u Danskoj (19%), Nemačkoj (8%), Luksemburgu (6%). Cene energenata bile su glavni razlog  rasta cene u Danskoj, dok su takse uslovile rast cena u Nemačkoj i Luksemburgu.

Posmatrano u evrima, prosečna cena prirodnog gasa u domaćinstvima je u prvoj polovini 2021. godini bila najniža u Litvaniji (2,8 evra po kilovat satu), Letoniji (3 evra), Mađarskoj (3,1 evro), a najviša u Holandiji (9,6 evra), Danskoj (9 evra), Portugalu (7,6 evra)

Velepordajne cene struje i gasa značajno rastu širom Evropske unije u poslednje vreme, ali će zvačnična statistika o tome biti objavljena u aprilu 2022. godine.

Izvor: novaekonomija.rs

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Slovenija pokreće javnu konsultaciju za proširenje nuklearne elektrane Krško dok projekat dobija na zamahu

Slovenija će 1. jula započeti tro-mesečnu javnu konsultaciju kao deo procesa prostornog planiranja za novu reaktorsku jedinicu u postojećoj nuklearnoj elektrani Krško. Ministarstvo za prirodne resurse i prostorno planiranje objaviće nacrt plana na javni uvid, dok je projektni developer...

Slovenija: Pad proizvodnje električne energije u maju 2025. usled smanjenja termo i hidro proizvodnje

Prema podacima Statističkog zavoda Republike Slovenije, neto proizvodnja električne energije u zemlji u maju 2025. godine iznosila je ukupno 1.261 GWh, što predstavlja pad od 5 % u poređenju sa istim mesecom prošle godine i pad od 1 %...

Slovenija: MOL preispituje poslovanje usled novih pravila o cenama goriva

Mađarska energetska kompanija MOL izrazila je zabrinutost zbog nedavnih promena u regulaciji cena goriva u Sloveniji, upozoravajući da nova politika može destabilizovati tržište goriva i ugroziti sigurnost snabdevanja. U javnoj izjavi, MOL je najavio da preispituje svoje planirane investicije...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!