Ukoliko je neki proizvođač uspeo da obori tender koji je EPS raspisao za nabavku novih strujomera, onda to ne može da bude krivica firmi, kaže Nemanja Nenadić.
Nenadić koji je direktor organizacije “Transparentnost Srbija” objašnjava da je odgovornost na naručiocu, koji je loše organizovao ceo postupak javne nabavke.
To što u Srbiji postoji 1,8 miliona strujomera za koje niko ne može da tvrdi da tačno očitavaju utrošenu energiju ne može se pravdati time što su proizvođači obarali tendere za nabavku novih brojila
Međutim, u EPS-u za “Blic” kažu da su preduzeća nakon raspisanog tendera ulagala prigovore samo da bi jedni drugima oponirali.
“S obzirom na to da u roku od dva dana moramo da odgovorimo na upit, oni su nam često slali pitanja u petak po podne, a mi za to vreme nismo bili u mogućnosti da im prosledimo odgovor”, kaže izvor “Blica” u EPS.
Na ovoj adresi, međutim, navode da nije baš tačno da je svaki tender koji je raspisivan po Zakonu o javnim nabavkama propadao, već možda svaki peti, ali su se na njima mogli ugovarati samo mali poslovi jer domaći proizvođači nemaju kapacitet da proizvedu veliki broj strujomera.
Zbog toga je 2011. Elektroprivreda Srbije i raspisala tender za nabavku naprednih brojila s daljinskim očitavanjem, vredan 80 miliona evra iz kredita EBRD i EIB. Do sada nije raspisan poziv za nabavku brojila.
Izvor SEEbiz