Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

Energija iz vode

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

EPS obnavlja 17 postojećih i gradi devet novih mini-centrala čime će povećati godišnju proizvodnju struje sa 52 na 150 miliona kilovat sati. Za taj posao, EPS čeka kredit Evropske banke za obnovu i razvoj od 45 miliona evra.

Po vodnom potencijalu za gradnju malih hidroelektrana, Srbija je među vodećima u Evropi. Kako je on neiskorišćen i imamo samo 31 malu hidroelektranu, EPS je pokrenuo projekat modernizacije postojećih i gradnje novih malih hidroelektrana.

Projekat obuhvata 26 malih hidroelektrana – 17 postojećih, koje će biti obnovljene i vlasništvo su EPS-a, i devet novih na drugim vodoprivrednim objektima, kao što su brane kojima gazduju lokalne samoprave ili “Srbijašume”.

Za taj posao, EPS čeka kredit Evropske banke za obnovu i razvoj od 45 miliona evra.

“U prvoj fazi, 45 miliona evra su za poslove na postojećim objektima. To je projekat koji ćemo, nadam se, pokrenuti veoma aktivno već u ovoj godini”, rekao je generalni direktor EPS-a, Dragomir Marković.

Prvu novu malu hidroelektranu, “Prvonek” na Banjskoj reci kod Vranja, EPS planira da pusti u rad već u septembru. Projektom su obuhvaćena hidropostrojenja na vodotokovima širom Srbije. Najviše lokacija ima na području Niša, Ivanjice, Arilja, Valjeva.

“U Srbiji još pre 20 godina Energoprojekt i Jaroslav černi su locirali 856 lokacija za male hidroelektrane”, rekla je Jovanka Arsić Karišić, predsednica Upravnog odbora Centralno-evropskog foruma za razvoj.

Dokumentacija za sve potecijalne lokacije je spremna. Dosta je zainteresovanih investitora, a i banke koje posluju u našoj zemlji već odobravaju kredite, kako za gradnju, tako i za izradu studije isplativosti posla.

“Ono što je novina je finasiranje upravo tih projekata, odnosno, obnovljivih izvora energije, prvenstveno mini-hidroelektrana i postrojenja za biomasu”, kaže Nenad Lukić iz “Folksbanke”.

Završetkom posla, EPS bi, iz 26 novih i obnovljenih hidropostrojenja, godišnju proizvodnju struje sa 52 miliona povećao na 150 miliona kilovat sati.

Izvor balkanmagazin.com

 

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Pad cena gasa usled stabilnog snabdevanja i geopolitičkih tenzija

Tokom prve nedelje maja 2025. godine, TTF fjučersi za isporuku u junu na ICE berzi trgovali su se po nižim cenama u poređenju sa nedeljom koja je počela 21. aprila i neprekidno su ostajali ispod nivoa od 35 €/MWh....

Region: Pad cena električne energije širom Jugoistočne i Centralne Evrope u 18. nedelji 2025. godine

U 18. nedelji 2025. godine (28. april – 4. maj), cene električne energije širom Jugoistočne Evrope (JIE) i Centralne Evrope značajno su pale, pod uticajem nižih cena gasa, smanjene potražnje i porasta proizvodnje iz obnovljivih izvora. Cene u svim...

Srbija: Javne konsultacije zakazane za planirani projekat pumpne hidroelektrane Bistrica

Državna elektroprivreda Srbije (EPS) najavila je da će javne konsultacije za studiju procene uticaja na životnu sredinu i društvo (ESIA) za planiranu pumpnu hidroelektranu Bistrica biti održane 13. i 14. maja. Ovo predstavlja ključni korak u regulatornom procesu projekta...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!