Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeEnergetska kriza nije...

Energetska kriza nije nikakvo vanredno stanje, već nova realnost

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Energetska kriza nije nikakvo vanredno stanje, već je to nova realnost, a regionalizacija tržišta u budućnosti je nešto što je neminovno, poručeno je na panelu „Liberalizacija tržišta i prednosti uspostavljanja regionalne berze električne energije“ održanom u okviru konferencije NET 2022, koju je organizovala Elektroprivreda Crne Gore (EPCG).

Predsednik Odbora direktora CGES-a, Aleksandar Mijušković, rekao je da je Crna Gora postala čvor u regionu, s obzirom na to da je Terna jedan od vlasnika CGES-a zbog kabla sa Italijom, piše RTCG.

„Imamo direktnu vezu sa Italijom i dosta razvijenu vezu sa susednim državama, što nam omogućava da što više otvorimo granice i budemo tu za trgovinu električnom energijom. U Crnoj Gori je i koordinaciona aukcijska kuća za prenosne kapacitete za jugoistočnu Evropu (SEECAO). To je još jedna prednost i mogućnost da se što više i bolje trguje“, rekao je Mijušković.

Ukazao je da je CGES u prošloj godini ostvario rekordni poslovni rezultat.

„Imali smo dobit od 117 miliona evra. U prvom kvartalu imamo već šest miliona dobiti, tako da i ove godine očekujem rekordni rezultat. Našu imovinu smo od osnivanja uvećali skoro duplo“, naveo je Mijušković.

Podsetio je da je CGES osnovao berzu električne energije, čiji su vlasnici CGES, COTTE i EPCG.

Rukovoditeljka Sektora za električnu energiju u Sekreterijatu Energetske zajednice Jasmina Trhulj kazala je da energetska kriza nije nikakvo vanredno stanje, već da je to nova realnost.

„Mislim da je teško da govorimo da je bilo sistemskih reformi. Sve promene koje su se dešavale i odluke koje su donošene u energetskom sektoru naših zemalja su uglavnom bile rukovođene gašenjem požara i time kako da se ublaže posledice krize“, navela je Trhulj.

Ukazala je da se u tržištu u regionu cena struje gotovo nigde nije promenila. Smatra da je najbolji pokazatelj toga kakva je situacija na tržištu koliko ima novih investicija, ocenjujući da ih je nedovoljno u regionu.

Trhulj je najavila da će Energetska zajednica uraditi pregled mera i da će u narednom periodu pokrenuti postupke protiv zemalja gde budu videli da su mere ulazile u distorziju tržišta i da nisu bile u skladu sa propisima Energetske zajednice.

Predstavnik Direkcije za upravljanje energijom u EPCG Darko Krivokapić, kazao je da je Crna Gora energetski na nuli, ali da zbog hidrološki dobre godine, mogu da trpe niske cene.

„Ono što je pomogla rekonstrukcija samog tržišta i pojava berzi jeste da fleksibilnost naše proizvodnje dođe do izražaja“, pojasnio je Krivokapić.

Senior Portfolio Menadžer u EFT-u Mladen Apostolović, rekao je da se više ne postavlja pitanje cene električne energije, navodeći da su one visoke i mogu da budu još i više.

„Postavlja se pitanje da li ćemo imati dovoljno električne energije ako nastavimo da uvećavamo potrošnju. Treba da štedimo energiju“, kazao je Apostolović, izveštava Biznis.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: Rok za sankcije protiv NIS-a se približava usred nesigurnosti u vezi sa budućnošću

Samo nekoliko dana pre isteka roka za sankcije protiv srpske naftne kompanije NIS, koje je prethodna američka administracija pod predsednikom Džoom Bajdenom uvela, još uvek nema odgovora od SAD u vezi sa predlogom za produženje pregovora za još 90...

Srbija se suočava sa energetskom krizom jer strane banke prekidaju veze sa NIS-om usled sankcija

Strane komercijalne banke koje posluju u Srbiji planiraju da 24. februara zatvore račune NIS-a, čime će biti obustavljene sve finansijske transakcije za ovu kompaniju. Ovaj potez usledio je nakon instrukcija njihovih matičnih kompanija, jer američka administracija nije pristala na...

Evropa: Ukrajina se suočava sa najstrožim energetskim testom do sada kako se zima približava

Nadolazeća zima predstavlja "najstroži test do sada" za energetski sistem Ukrajine od početka ruske invazije, prema izveštaju Međunarodne agencije za energiju (IEA) objavljenom 19. septembra. Sa brojnim elektranama koje su uništene ili oštećene, IEA je predstavila plan od 10...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!