BANJA LUKA – Elektroprivreda Republike Srpske emitovaće obveznice na Bečkoj berzi, potvrdila je ministar finansija ovog entiteta Zora Vidović i rekla da je takva ideja pozitivno ocijenjena na sjednici Vlade. Kako prenose mediji, radi se o obveznicama u iznosu od 140 miliona evra, koje bi bile namenjene učešću Elektroprivrede u izgradnji hidroelektrana Dabar i Bistrica. Ugovori o izgradnji potpisani su sa dve kineske kompanije.
Izdavanje obveznica na Bečkoj berzi dobro je za Elektroprivredu RS, kaže ministar finansija. Odbacila je navode o potrebi ili zahtjevu ovog preduzeća za izdavanjem garancija Vlade RS za ovo zaduženje.
– Mislim da je to jako dobro i da bi naša Elektroprivreda trebala ostvariti bonitet i pojaviti se na međunarodnom tržištu jer izvozi mnogo električne energije, ističe ministar finansija RS, prenosi BHRT.
Nakon što su zaključeni ugovori sa kineskim kompanijama o izgradnji dvije HE, obaveza je Elektroprivrede da obezbedi 15% novca. Pod kojim uslovima Elektropriveda izlazi na Bečku berzu, još nema odgovora. Potpredsednik opozicione Srpske demokratske stranke i bivši bankar Milan Radović podseća da je ministar Vidović povećanje limita za davanje garancija od strane Vlade, na sjednici Narodne skupštine RS, objasnio finansiranjem izgradnje ovih hidroelektrana . Pitanje je, kaže, da li će korporativne garancije Elektroprivrede biti dovoljne za prodaju obveznica i po kojoj ceni.
– S obzirom na klasifikaciju III B – Mislim da će se obveznice za BiH nuditi sa većim prinosom nego za zemlje EU, što će povećati cenu finansiranja “, kaže Radović.
Radović smatra da su domaće banke tražile državne garancije, zbog limita za plasmane iznad 15% kapitala klijenta. Finansijski stručnjaci sa kojima smo razgovarali kažu i da je ograničavajući faktor za domaće banke zaduženost i nedomaćinsko poslovanje Elektroprivrede, a projekti su upitni sa ekološkog aspekta, što je za neke banke postalo važno pri odlučivanju o plasmanu novca. .
– Ako se ovim novcem planira finansiranje kapitalne investicije koja će biti planirana za pedeset godina, a otplata u narednih 50 godina, onda Bečka berza nije mesto za odlazak i zaduživanje kratkoročnih sredstava jer će to biti teško vratiti za tako kratko vreme, smatra ekonomista Zoran Pavlović.
Vlada RS zaključila je ugovor o izgradnji HE Bistrica sa Kineskom nacionalnom aero-tehnološkom korporacijom za međunarodni inženjering. HE Dabar bi trebalo da izgradi China Enegi Ghezouba Group. Zanimljivo je da su troškovi izgradnje ove HE u nekoliko godina porasli sa 352 na 661 milion KM.
Izvor: seebiz.eu