Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaElektroprivreda BiH: Na...

Elektroprivreda BiH: Na regres potrošili 6,1 milion KM

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Kompanija “Elektroprivreda BiH” u prošloj je godini isplatila regres od po 1.142 KM po radniku i za to potrošila ukupno 6,1 milion KM, što je suprotno propisima s obzirom na to da je firma 2010. godinu i prvu polovinu 2011. godine završila u gubitku.

Zbog toga, kako su istakli federalni revizori u izvještaju o prošlogodišnjem poslovanju EP BiH, ne mogu potvrditi da je trošenje novca bilo racionalno.

Poređenja radi, najniža penzija u FBiH, koju prima većina penzionera, tri i po puta je manja od iznosa regresa jednog radnika EP BiH.

“Ne može se potvrditi opravdanost isplate naknade regresa za godišnji odmor s obzirom na to da je društvo u 2010. godini iskazalo gubitak od 14,4 miliona KM, a u prvom polugodištu 2011. godine gubitak je bio 16,3 miliona KM. Isplata naknade regresa izvršena je po odluci direktora iz aprila 2011. godine”, naveli su revizori.

Pojasnili su da po Kolektivnom ugovoru elektroprivrednih djelatnosti i Pravilniku o radu regres može biti isplaćen iako je prethodna poslovna godina završena sa gubitkom, a na osnovu ostvarenog rezultata u prvom polugodištu i procjene rezultata do kraja tekuće godine.

“Društvo nije ostvarilo pravo na isplatu regresa jer je u prvom polugodištu iskazalo gubitak”, navodi se u izvještaju, uz napomenu da akti po kojima je vršena isplata, odnosno Kolektivni ugovor i Pravilnik o radu, nisu usklađeni sa Općim kolektivnim ugovorom po kojem nema regresa ako je godina prije završena sa gubitkom.

U izvještaju se navodi da je ta kompanija prošle godine imala 958,4 miliona KM prihoda, što je za 2,9 miliona KM više od rebalansa plana, ali je imala 956,9 miliona KM rashoda, što je za 73,3 miliona KM više od plana. Godinu je završila sa dobiti od 1,4 miliona KM, što je za 4,3 miliona KM manje od rebalansa plana. Za plate i ostala primanja zaposlenih potrošeno je 187,8 miliona KM ili 5,7 miliona KM manje nego 2010. godine, a imala je 4.941 zaposlenog.

Ipak, revizori su ukazali da je upitno racionalno trošenje novca i zbog toga što je po odluci direktora na ime porezno nepriznatih troškova zaposlenih isplaćeno značajnih 1,7 miliona KM za koje se ne može potvrditi da su u svrhu unapređenja poslovanja. Ti troškovi se odnose na zdravstvene usluge, dnevnice, usavršavanja, ugovore o djelu i ostalo.

Za stimulacije i otpremnine potrošeno je oko 70.800 KM, seminare, savjetovanja i simpozije 159.200 KM, stručno usavršavanje i osposobljavanje 116.500 KM, a službena putovanja 787.900 KM.

Revizori su zamjerili i zbog zaliha gdje su starije od godinu dana iznosile oko 37,1 milion KM. Naveli su da do stvaranja zastarjelih zaliha dolazi zbog nabavke materijala iako na skladištu postoje značajne zalihe, nabavke količina većih od potreba, nabavke materijala koji se potom ne koriste, što su nedostaci koje je potvrdila i interna revizija firme.

U prošloj je godini investirano 218,5 miliona KM, što je 60 odsto manje od plana, te su revizori na primjeru upravne zgrade u Konjicu, koja je nabavljena 2006. godine i nije stavljena u funkciju, konstatovali da se investicije realizuju sporo i neefikasno.

U izvještaju Ureda za reviziju institucija u FBiH je istaknuto da je “Elektroprivreda BiH” ostvarila rekordnu proizvodnju struje od 1996. godine, ali i da Vlada FBiH i FERK nisu poduzeli mjere da se strujom prvo snabdiju korisnici u FBiH pa tek onda da se viškovi izvoze, što je bio zaključak Parlamenta FBiH iz 2009. godine.

Revizori su ukazali da je neiskazanih 25,2 miliona KM gubitka iz 2010. godine evidentirano u 2011. godini kroz korekciju početnih stanja na teret akumulirane dobiti, odnosno na teret kapitala, te su upozorili da za to organi upravljanja nisu donijeli odluku iako su morali. Takođe, firma nije u sudu registrovala povećanje osnovnog kapitala od 81,8 miliona KM na osnovu preuzetog vlasništva nad rudnicima.

Komentarišući nalaze revizora, iz “Elektroprivrede BiH” su kazali da je regres isplaćen za vrijeme prethodne uprave, dok je stanje zaliha rezultat dugogodišnjeg izostanka kontrole, prekomjerne nabavke i lošeg upravljanja zalihama, te je nemoguće u kratkom periodu riješiti taj problem, ali su poduzeti koraci ka tome.

Primanja

Prosječna neto plata u “Elektroprivredi BiH” u prošloj godini iznosila je 1.651 KM, naveli su federalni revizori.

Najniža je iznosila 748 KM, dok je najveća generalnog direktora, koja iznosi pet prosječnih neto plata u FBiH, i u septembru bila 4.191 KM.

Topli obrok zaposlenika iznosi 15 KM po danu. Predsjednik Nadzornog odbora ima oko 900 KM, dok su naknade članovima tog tijela različite jer uključuju i troškove puta za dolazak na sjednice pa su se kretale od oko 1.400 KM do nešto više od 2.000 KM.

Rukovodilac Odjela za internu reviziju po ugovoru o djelu mjesečno ima 2.500 KM.

Izvor Nezavisne

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Holandske cene gasa pale za više od 10% u 26. nedelji usled primirja između Irana i Izraela; EU sankcije Rusiji zastale zbog protivljenja Mađarske...

Holandske veleprodajne cene gasa pale su za više od 10% u 26. nedelji, nakon vesti o postizanju primirja između Irana i Izraela, što je uklonilo strahove na tržištu od mogućih prekida u snabdevanju naftom i gasom. Gasni fjučersi TTF na...

Region: Jugoistočna Evropa beleži skok cena električne energije i potrošnje usled ranog letnjeg talasa vrućine u 26. nedelji 2025. godine

U 26. nedelji 2025. godine cene električne energije u zemljama Jugoistočne Evrope (JIE) porasle su u odnosu na prethodnu nedelju, premašivši 90 €/MWh uprkos padu cena gasa. Cene su na početku nedelje bile oko 95 €/MWh u svim zemljama...

Srbija: Obim trgovine električnom energijom na dan unapred na SEEPEX-u porastao za 0,4% u junu 2025. uprkos padu cena

U junu 2025. godine na berzi električne energije Srbije, SEEPEX, na tržištu za naredni dan ukupno je trgovano sa 505.516,5 MWh električne energije, što predstavlja povećanje od 0,4% u odnosu na maj. Prosečan dnevni obim trgovine iznosio je 16.850,6...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!