Sistem daljinskog grejanja u Beogradu funkcioniše stabilno. Sve toplane i kotlarnice „Beogradskih elektrana“ su u funkciji, a na toplovodnoj mreži nema većih poremećaja, što je preduslov da se korisnici uredno snabdevaju toplotnom energijom, kažu u “Elektranama”..
– Za potpunu stabilizaciju sistema daljinskog grejanja u Beogradu bilo je potrebno nekoliko dana neprekidnog rada, što su u prethodnom periodu, s početka grejne sezone, onemogućavali izuzetno topli dani. Tako od subote, 27. oktobra, nema većih poremećaja. Ipak, s obzirom na dužinu toplovodne mreže, a reč je o 1.200 kilometara i njenu prosečnu starost od tridesetak godina, u narednom periodu su mogući određeni kvarovi koje će stručne ekipe preduzeća otklanjati u najkraćem mogućem roku – ističu u tom preduzeću.
U “Elektranama” navode da je broj reklamacija Dispečerskom centru i Beokom servis propolovljen u odnosu na prve dane celodnevnog rada sistema, kao i da je oko 0,2 odsto korisnika od 300.000, uputilo neku vrstu reklamacije.
U ovom preduzeću ističu i da za pojedine primedbe da su radijatori mlaki nije relevantna njihova temperatura, već temperatura vazduha u zagrevanoj prostoriji koja mora biti 20 stepeni Celzijusa (+/- 1 stepen). Kako objašnjavaju, u zavisnosti od spoljnih temperatura vazduha, svakodnevno se, više puta u toku grejnog dana, određuju odlazne temperature radnog fluida (hemijski i termički obrađena voda) iz proizvodnih pogona ka toplotnim predajnim stanicama.
– To znači da su odlazne temperature više ukoliko je spoljna temperatura niža i
obratno. Takođe, savremeni automatski uređaji u zavisnosti od spoljne temperature vazduha koja je u samom okruženju objekta koji se greje, određuju koliku će količinu toplotne energije preuzeti toplotna predajna stanica. Ovakav način rada sistema, u najvećoj meri, obezbeđuje propisane temperature vazduha u zagrevanim prostorijama i racionalno korišćenje energije i energenata – navode u ovom preduzeću.
Izvor Blic