Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeDragosavljević: Uglja u...

Dragosavljević: Uglja u Srbiji ima za ceo vek

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Ugalj će u Srbiji u narednih 100 godina ostati strateški energent, s obzirom na to da naša zemlja raspolaže rezervama uglja od oko 20 milijardi tona, izjavio je danas pomoćnik za rudarstvo u ministarstvu životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Zlatko Dragosavljević.

“Uglja u Srbiji ima za ceo ovaj vek, to je strateška mineralna sirovina za Srbiju,” rekao je Dragosavljević na konferenciji “Ima li Srbija uglja za nove termoelektrane”, istakavši da će biti dovoljno uglja i za nove termoelektrane – TENT B3 i Kolubaru B.

On je naveo da u Srbiji najviše rezervi uglja ima na Kosovu i Metohiji-14 milijardi tona, u Kolubari oko četiri milijarde i u Kostolcu oko 1,5 milijardi tona i dodao da je proizvodnja uglja najveća u Kolubari – 30 miliona tona godišnje, gde se proizvede 75 odsto ukupnog uglja u Srbiji, dok u Kostolcu iznosi sedam miliona tona.

Pomoćnik ministra za rudarstvo je ocenio da su u Srbiji potrebna nova ulaganja rudarskom sektoru i termoelektranama, kao i realnija cena uglja i struje, koja je najniža u Evropi.

EPS, kako je istaknuto na skupu, planira da do 2015. godine uloži devet milijardi evra i to četiri milijarde u revitalizaciju i održavanje postojećih postrojenja, a pet milijardi u izgradnju nova postrojenja.

Srbija godišnje uveze oko milion tona uglja, rekao je Dragosavljević i dodao da su u Kolubari i Kostolcu pripreme za početak sledeće grejne sezone ove godine dobro obavljene i da se ne očekuju problemi u snabdevanju potrošača ugljem.

Iako je za Srbiju razvoj industrije uglja, kao domaćeg resursa prioritetan, potrebno je izgraditi i magistralni gasovod “Južni tok” kroz našu zemlju, kao dodatni faktor energetske sigurnosti i bezbednosti Srbije, ocenio je Dragosavljević.

On je ukazao da će upotreba uglja, kao energenta, u svetu rasti zbog najnovijih katastrofa u japanskoj nuklearnoj elektrani i naveo da su procenjene rezerve uglja u svetu oko bilion tona.

Dragosavljević je rekao da očekuje da će Skupština Srbije na jesen usvojiti strategiju za upravljanje mineralnim sirovinama, a da bi u junu mogao da bude usvojen Zakon o energetici.

Izvor tanjug.rs

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija napreduje sa planovima za HE Bistrica uz potencijalni kredit JICA

Na nedavnom sastanku između predstavnika Ministarstva rudarstva i energetike Srbije i Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA), najavljeno je da je japanska vlada odobrila pripremnu studiju za potencijalni kredit za finansiranje izgradnje pumpno-akumulacione hidroelektrane Bistrica. Konačna odluka o finansiranju...

Rumunija: Energocom će kupovati električnu energiju iz nuklearne elektrane Černavoda

Moldavska javna energetska kompanija Energokom je objavila da će od oktobra kupovati 10 MW električne energije iz nuklearne elektrane Černavoda u Rumuniji po ceni od 80 € po MWh. Energocom je rezervisao deo svoje mesečne kapaciteta za oktobar kako bi...

Rumunija: CJR Renewables dobila ugovor o Balance of Plant za vetroelektranu snage 99,2 MW

Portugalska kompanija CJR Renewables dobila je ugovor o izgradnji Balance of Plant (BoP) za vetroelektranu snage 99,2 MW u istočnoj Rumuniji za švedskog investitora OX2. Ugovor obuhvata niz radova: inženjering i dizajn, izgradnju 26,3 kilometra pristupnih puteva, 16 platformi za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!