Lazović kaže da Crna Gora nema ništa protiv pomenutog projekta, već želi da se upozna sa eventualnim posljedicama koje bi izazvala izgradnja brana.
Nedavna izjava predsjednika RS-a Milorada Dodika, da „nikakva Crna Gora, ni protestnim niti bilo kakvim notama, neće spriječiti izgradnju hidroelektrana u gornjem toku Drine”, izazvala je brojne reakcije u Crnoj Gori. Oglasio se potpredsjednik Vlade Crne Gore Vujica Lazović, koji smatra da je
“Republika Srpska najavom gradnje hidroelektrana na Drini bez konsultacija sa Crnom Gorom prekršila međunarodnu Konvenciju o prekograničnom uticaju na životnu sredinu”.
Lazović kaže da Crna Gora nema ništa protiv pomenutog projekta, već želi da se upozna sa eventualnim posljedicama koje bi izazvala izgradnja brana.
Lazović je iznenađen Dodikovom izjavom, pozivajući nadležne međunarodne organe na reakciju i zaštitu crnogorskih interesa.
”Mislim da je takvim gestom RS prekršila međunarodnu Konvenciju o prekograničnom uticaju na životnu sredinu, koju su potpisale i BiH i Crna Gora, i iz tog razloga očekujemo reakciju međunarodnog tijela koje se bavi praćenjem poštovanja tog akta. Podsjetiću, naša Piva iTara čine Drinu i zbog toga RS ne može gledati na projekat samo iz svog ugla i pratiti samo svoje interese. Gradnja četiri hidroelektrane na teritoriji RS podrazumijeva i izgradnju hidroelektrane Buk Bijela, a crnogorska skupština je još 2005. godine odlučila da se takav projekat stopira zbog mogućeg potapanja Tare”, rekao je Lazović.
Espo konvencija obavezuje strane potpisnice da pojedinačno ili zajednički preduzimaju sve pravne, administrativne ili druge mjere koje proističu iz tog dokumenta u odnosu na predložene aktivnosti koje mogu izazvati značajne prekogranične uticaje.
Crna Gora se diplomatskim putem obratila Bosni i Hercegovini u cilju podsjećanja da su obje države potpisnice Espo konvencije.
“Na toj liniji zatražili smo razmjenu prekograničnih informacija radi održavanja konsultacija o mogućim prekograničnim uticajima navedenih projekata hidroelektrana, kao i radi davanja eventualno potrebnih saglasnosti na odnosne planske dokumente”, pojasnili su iz resornog ministarstva. Uz to je zatraženo i dostavljanje informacija o provedenoj javnoj raspravi i prezentaciji nacrta studije o procjeni uticaja na životnu sredinu izgradnje hidroelektrane Foča na rijeci Drini, od 23. avgusta, kao i o nacrtu studije o procjeni uticaja na životnu sredinu hidroelektrane Buk Bijela.
Izvor Slobodna-bosna