Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaCrna Gora: Struju...

Crna Gora: Struju treba kupiti pre skoka cena na berzama

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Električna energija je tržišna roba i ako se ona sad nabavi i naprave se ugovori po prostojnim cijenama, ne čekati zadnji minut da bude situacija “uzmi ili ostavi”, onda mislim da građani ne bi trebalo i ne bi smjelo da osjete povećanje cijena u električnoj energiji, saopštio je ministar energetike i rudarstva Saša Mujović u emisiji “Dobro jutro Crna Goro”, na Televiziji Crne Gore.

On je rekao da, Vlada mora i hoće sigurno uvijek naći način “da zaštiti one koje je treba zaštititi”, čak i kad dođe do nekih nepovoljnih situacija.

Kazao je da se za 2025. godinu sad kuje strategija kako ne bi nedostajalo električne energije i kako se ona ne bi kupovala po skupim cijenama.

Rekonstrukcija TE Pljevlja od velike važnosti

Ne smije da nedostaje električna energija. Kad idete u planski remont, on započinje kad imate dovoljno električne energije da krajnji potošači ne budu zakinuti. Ekološka rekonstrukcija TE Pljevlja nas čeka, ona je kompkleksna sa više aspekata jer bićemo lišeni prioizvodnje iz TE i to je opterećujuće jer moramo da uvozimo električnu energiju – pojasnio je Mujović.

Rekao je da struje ne smije faliti, a da već danas službe Elektroprivrede Crne Gore moraju biti spremne da pribave određenu količinu enegrije koja će faliti kada bude u toku rekonstrukcija.

Ne smijemo doći u situaciju da je tražimo na “spot tržištu” jer su cijene visoke. Sad se kuje grožđe i sad se pravi strategija za 2025. godinu – naveo je Mujović.

Kako je kazao, ekološka rekonstrukcija TE Pljevlja je jako važna jer će smanjiti emisiju štetnih gasova za 15%.

Pljevlja i Bijelo Polje su najzagađeniji gradovi, velika je magla i teški su uslovi za život. Međutim, kada se eliminišu privatna ložišta uglja, situacija će za te ljude biti podnošljivija – rekao je Mujović.

Govoreći o komplikovanoj situaciji u Solar gradnji, ministar energetike i rudarstva je rekao da će se izlaz naći tako što će menadžment biti odgovoran, imati viziju i uvesti red, rad i disciplinu.

Ako imate problem u kolektivu, morate se baviti time i nije dopustivo da tražite krivicu u tuđem dvorištu. Kompanija Solar gradnja je ćerka kompanije EPCG, ali ona ima svog menadžera, odbor i izvršnog direktora koji moraju da se bore za tu kompaniju. Imati kompaniju koja se bavi podrškom proizvodnje elekrtrične energije, a ne biti uspješan je nedopustivo i nevjerovatno. Moramo imati strategiju i viziju da se ta kompanija pozicionira – pojasnio je Mujović.

Kaže da se ta kompanija mora tržišno pozicionirati te da nije prirodno da imaju dugove. Podsjeća da je višak od 30% zaposlenih u kompaniji nedopustiv.

Preduzeće koje malo radi a ima 600 zaposlenih je neodrživa priča i mora se napraviti racionalizacija radnih mjesta. Oni rade sistematizaciju i 390 zapsolenih imaju, a sada će 50 imati ugovor za stalno – istakao je Mujović.

Kaže da uvijek možete naći opravdanje i krivca na drugoj strani, ali da to nije u redu.

Imaju dug od dva miliona eura. Ajde da vidimo što je naša odgovornost pa da vidimo ako smo ispravno radili, tek onda da krivimo druge. Sistem javnih nabavki nije se pokazao kao dobro rješenje. Ali, sa tim su svi bili upoznati. Da li su se pripremili na vrijeme i sve uradili što treba da ispune zakon o javnim nabavkama? Ja bih rekao da ne. Krivica je u menadžmentu te kompnaije koja je upravljala Solar gradnjom – istakao je Mujović.

Govoreći o situaciji u Željezari Nikšić, Mujović je optimista.

Nije lako naći strateškog partnera za kompaniju čiji pogoni ne rade. Na sreću intezivne su aktivnosti, tražimo partnere sa svih strana, to je simbol Crne Gore i ne smijemo da ispustimo taj brend već treba da se borimo za njega – naveo je Mujović.

Bez pokretanja proizvodnje u čeličani i kovačnici, međutim, navodi da to nije Željezara u pravom smislu te riječi.

Fascinantno mi je bilo koliko je Željezara na dobrom glasu, pa mi nijesmo nekad ni svjesni što imamo. Velika količiona čelika se odatle može izesti i prilično brzo i to su aduti koji su na našoj strani. Nije se ulagalo godinama i zastarjela je tehnologija, promijenili su se zahtjevi ali se točak zakotrljao i vjerujem da ćemo na dobar način sve riješiti – zaključuje Mujović.

izvor: Ekapija

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Crna Gora: Vlada odobrila detaljni prostorni plan za energetski koridor Pljevlja 2 – Bajina Bašta

Na svojoj sednici 28. avgusta, Vlada Crne Gore odobrila je Detaljni prostorni plan za koridor prenosa električne energije 2x400 kilovolt (kV) između Pljevlje 2 i Bajine Bašte, koji pokriva deo unutar Crne Gore. U zajedničkoj izjavi, ministarstva za prostorno...

Crna Gora: EPCG unapređuje zelenu energetsku tranziciju novim sistemima za skladištenje energije

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG), najveći proizvođač električne energije u Crnoj Gori, napravila je značajan korak ka unapređenju energetske održivosti usvajanjem Projekta za sisteme za skladištenje energije iz baterija (BESS). Ovaj projekat ima za cilj da podrži prelazak zemlje na...

Crna Gora: Naftne kompanije optužuju Jugopetrol za zloupotrebu tržišta

Udruženje naftnih kompanija Crne Gore formalno je zatražilo od Agencije za zaštitu konkurencije da istraži navodne zloupotrebe tržišne dominacije od strane Jugopetrola. Udruženje, koje se sastoji od oko 15 vlasnika benzinskih stanica, tvrdi da Jugopetrol sprovodi nepravedne prakse tako...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!