Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaUncategorizedCrna Gora priprema...

Crna Gora priprema novi tender za istraživanje nafte i gasa

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Uprava za ugljovodonike radi na pripremi neophodne dokumentacije za raspisivanje novog javnog poziva za dodjelu ugovora o koncesiji za istraživanje nafte i gasa u Crnoj Gori. 

Najprije će, kako je navedeno u izvještaju o radu Uprave, biti raspisana jednostavna javna nabavka za konsultantske usluge u domenu pravnog savjetovanja u pripremi i tokom realizacije predmetnog javnog poziva. 

– Plan javnih nabavki je u fazi verifikacije nakon čega se očekuje pokretanje ovog postupka i u konačnom, raspisivanje javnog poziva za istraživanje – navedeno je.

U dokumentu piše da je istraživanje ugljovodonika prepoznato kao aktivnost od izuzetnog značaja za Crnu Goru. Naime, otkriće ugljovodonika u podmorju dovelo bi do razvoja nove industrije, čija bi ekonomska dobit uticala na povećanje standarda i ekonomski razvoj države. 

Kako je pojašnjeno, shodno Zakonu o istraživanju i proizvodnji ugljovodonika postoje dvije vrste ugovora o koncesiji za istraživanje i za proizvodnju ugljovodonika.

Ugovorom o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika, koncesionarima se daje pravo da vrše istraživanja ugljovodonika uključujući i proizvodnju ugljovodonika, kao što je to slučaj sa koncesionarima Eni/Novatek i Energean.

Ugovorom o koncesiji za istraživanje ugljovodonika koncesionaru se daje pravo na da vršigeološka i geofizička istraživanja, bez prava na bušenje istražnih bušotina i/ili proizvodnju ugljovodonika. 

– Cilj objavljivanja javnog poziva i zaključivanja ugovora o koncesiji za istraživanje ugljovodonika je povećanje nivoa znanja o ugljovodončnoj potencijalnosti podmorja Crne Gore koja ima za cilj pronalazak komercijalnih rezervi nafte i gasa – navedeno je.

Realizacijom ugovora o koncesiji za istraživanje država Crna Gora će dobiti nove geofizičke podatke, u dijelu podmorja koje sada nije “pokriveno” ugovorima o koncesiji za proizvodnju, a koje je i dalje neistraženo. 

– To bi u narednom postupku rezultiralo uspješnom dodjelom novih ugovora o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika, poput ugovora sa ENI-Novatekom i Energeanom, što na kraju može biti finalizovno pronalaskom komercijalnih rezervi nafte i gasa – stoji u izvještaju.

Ugovorom o koncesiji za istraživanje koncesionaru se daje pravo, da o svom trošku i na svoj rizik, vrši snimanje (akviziciju) podataka, obradu, ponovnu obradu, interpretaciju, marketing i prodaju seizmičkih i drugih podataka do kojih dođe u postupku realizacije ugovora o koncesiji. 

– Podaci do kojih se dođe u toku realizacije ugovora o koncesiji su svojina Crne Gore, s tim što koncesionar ima pravo da vrši prodaju tih podataka zainteresovanim naftnim kompanijama i trećim licima po dogovorenim cijenama, dok se prihod od prodaje dijeli između koncesionara i države Crne Gore – pojašnjeno je.

Takođe, budući da na kopnu Albanije postoji proizvodnja nafte i gasa, kao i da je na području Republike Srpske planirano istraživanje ugljovodonika, postoji interesovanje kompanija iz industrije za istraživanje kopna Crne Gore.

– Prije nego se otpočnu konkretne radnje u vezi sa novim aktivnostima vezanih za istraživanje i proizvodnju ugljovodonika u podmorju i/ili na kopnu Crne Gore, Uprava za ugljovodonike aktivno radi na provjeri usaglašenosti potencijalnih projekata sa novim javnim politikama i pravcima razvoja energetike i zaštite životne sredine u Crnoj Gori i na nivou Evropske unije – zaključuje se u dokumentu.

Podsjetimo, Crna Gora sa konzorcijumom kompanija Eni i Novatek 2016. godine uaključila ugovor o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika za blokove 4118-4; 4118-5; 4118- 9; 4118-10, ukupne površine 1.228 km2, a koji je prestao da važi 13. septembra 2022. godine.

Ovaj konzorcijum uplatio je 12 mil EUR u državni budžet 2022. godine po garanciji za nezavršeni dio posla definisan ugovorom o istraživanju nafte u crnogorskom podmorju zbog odustajanja od daljeg istraživanja.

Ugovor o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika u podmorju Crne Gore 2017. godine potpisan je i sa kompanijom Energean, i to za blokove 4219-26 i 4218-30, ukupne površine 338 km2. Ugovor je istekao 15. jula 2022. godine, prenosi Ekapija.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija i Rusija sarađuju kako bi obezbedile stabilno snabdevanje gasom usred američkih sankcija Gazprombanci

Srbija i Rusija rade zajedno na pronalaženju rešenja koje će obezbediti nesmetano snabdevanje gasom Srbiju, nakon što su SAD nedavno uvele sankcije Gazprombanci, izjavio je Dušan Bajatović, generalni direktor državne gasne kompanije Srbijagas, u intervjuu za RIA Novosti. Dana...

Region: Bugarska i Albanija jačaju energetsku saradnju novim memorandumom i planovima za Evropski energetski koridor VIII

Ministar energetike Bugarske, Vladimir Malinov, i potpredsednica vlade i ministarka energetike Albanije, Belinda Balluku, razgovarali su o razvoju projekta Evropskog energetskog koridora VIII i perspektivama za bilateralnu saradnju u energetskom sektoru. Dva ministra su se saglasila da potpišu Memorandum...

Bugarska: Bulgargaz predlaže povećanje veleprodajne cene prirodnog gasa za decembar

Bugarska državna gasna kompanija, Bulgargaz, predložila je višu veleprodajnu cenu prirodnog gasa za decembar 2024. godine, povećavši prethodno predloženi rast od 7,61% iz sredine novembra. Ažurirani predlog sugeriše cenu od 38,8 evra po MWh, što predstavlja porast od 10,64%...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!