Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaCrna Gora: Prije...

Crna Gora: Prije 7 godina inžinjeri iz Srbije označavali nivo budućeg jezera

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Mještani sela Metanjac u Bijelom Polju tvrde da će gradnjom hidroelektrana na Limu ipak biti potopljen jedan dio crnogorske teritorije, a za to, kažu, imaju i dokaze, navodi se u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika.

Nusret Alić, mještanin Metanjca, otkriva da su inženjeri iz Beograda još prije nekoliko godina dolazili u to selo označavajući prostor koji će biti potopljen.

– Izvršili su snimanje i postavili su kolčeve tačno pored naših kuća i premjerili svaku kuću. Rekli su da će do tih oznaka biti taj poplavni talas u slučaju izgradnje hidroelektrana. Mi imamo razlog za sumnju, a to je činjenica da su prije oko 7 godina u to selo dolazili inžinjeri iz Srbije i da su čitav dan mjerili i postavili kote koje označavaju dokle ovo područje treba da se potopi. Te kote su postavljene kroz naselja Alića, ispod kuće Blaža Rakonjca i ide oko 800 metara do kuća Šefka, Ahmeta i Nijaza Kujovića. Inžinjeri su nam tada rekli da se potapa i Pobrežje koje se nalazi s druge strane, i da će nila biti kod kuće Sabaheta Bojadžića u Voljavcu na ušću Bistrice u Lim – istakao je Alić i dodao, da toga dana inžinjeri nijesu radili samo to, već i da su popisali sve njihove kuće koje su i premjerili, kvadraturu, imena i prezimena vlasnika.

– Rekli su nam da se potapa i magistrala, kao i most koji mi zovemo Kanjski most, koji se nalazi na magistralnom putu Bijelo Polje-Beograd. Potapa se i put koji vodi u selo Kanje kojem gravitiraju i sela Mioče, Dobrinje i Milovo. Rekli su nam i to da se izmješta magistrala i da će iću iznad Kanja, podno Mioča i Dobrinja i da će se polako spuštati prema Brodarevu – kazao je Alić.

Mještanima je obećano da će dobiti i adekvatnu novčanu naknadu za uništena imanja. Alić objašnjava da njihovo selo nije jedino koje bi pretrpjelo štetu.

– Onda su nam objasnili da će ta hidroelektrana da poplavi i susjedno selo Podbrežje. Isto su nam objasnili da će biti poplavljena magistrala i most na toj magistrali od koje ide put prema mjesnoj zajednici Kanje – dodao je on.

Izvršni direktor nevladine organizacije Euromost Almer Mekić, koji se jutros sastao sa mještanima sela Metanjac, pozvao je Ministarstvo održivog razvoja i turizma da ne sjedi skrštenih ruku.

– Samo bih poručio pomoćnici ministra za turizam i održivi razvoj Ivani Vojinović, kao i direktorici Agencije za zaštitu životne sredine Daliborki Pejović i njihovim ,,zelenim zvijezdama” da mi nećemo dozvoliti da se osnuje stručni tim koji će oni osnovati i koji će odlučivati o našim sudbinama iz njihovih kancelarija u Podgorici. Izborili smo se za ovu državu i nećemo dozvoliti da nas neko baci na milost i nemilost drugoj državi. Borićemo se zajedno sa mještanima. Oni moraju doći na teren i potpuno upoznati situaciju. Tek onda možemo pričati o nečemu i imati povjerenja u naše institucije. Ako se već formira stručni tim, u koji smo mi predložili da uđu i predstavnici sa sjevera Crne Gore da zajedno dođemo i da razgovaramo o ovom problemu i da saznamo sve detalje o posljedicama koje će imati područje bjelopoljske opštine ovom izgradnjom – istakao je Mekić.

Današnjem skupu u selu Metanjac prisustvovali su i predstavnici Koordinacionog Odbora za zaštitu očuvanja rijeke Lim iz Prijepolja.

Ministarstvo održivog razvoja i turizma ranije je saopštilo da će formirati ekspertski tim, koji će pažljivo proučiti studiju o procjeni uticaja gradnje hidroelektrana na Limu kod Brodareva, na životnu sredinu.

Izvor Portal analitika

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Ekonomski potencijal projekta “Jadar”: Investicije, radna mesta i održiv razvoj Srbije

Ministar finansija Siniša Mali naglasio je značajan ekonomski potencijal projekta "Jadar" u nedavnom intervjuu za NIN, ističući da projekat ne bi trebalo da bude zasenjen političkim sporovima. „Profitabilnost projekta 'Jadar' je neosporna, a Srbija može imati koristi od svojih bogatih...

Navigacija kroz razvijajući pejzaž skladištenja energije putem baterija u Velikoj Britaniji

U poslednjim godinama, Velika Britanija je doživela značajan rast u skladištenju energije putem baterija, vođen potrebom za balansiranjem elektroenergetske mreže koja se sve više oslanja na obnovljive izvore. Kompanije i investitori su uložili značajna sredstva u ove projekte, očekujući...

Srbija: EPS favorizuje pumpne hidroelektrane umesto litijum baterija za skladištenje energije iz obnovljivih izvora

Iako se litijum u Srbiji promoviše kao rešenje za različite izazove, uključujući elektromobilnost i skladištenje energije iz obnovljivih izvora, stručnjaci iz državnog preduzeća EPS izražavaju oprez u vezi sa njegovom upotrebom za skladištenje električne energije. Stručnjaci EPS-a smatraju da se...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!