Međutim, električna energija u martu ostaje za 30%o skuplja u odnosu na januar i februar
Evropske spot cene električne energije počele su lagano da padaju posle nekoliko nedelja tokom kojih su zabeleženi rekordno visoki nivoi. Bugarska dan unapred cena u sredu iznosi 161 evro po MWh, što je najniža cena za radni dan od 22. februara – dva dana pre početka rata u Ukrajini.
To je takođe najniža cena u Evropi, izuzimajući najsevernije delove kontinenta. Sledi Poljska, sa 167,5 evra po MWh, dok je s druge strane cena u Francuskoj gotovo dva puta viša – 301,3 evra po MWh.
Uprkos padu, šokantan skok u prvim danima marta teško može biti kompenzovan – tada su cene dostizale preko 400 evra po MWh.
U ovom trenutku prosečna bugarska cena za mart iznosi oko 250 evra po MWh, što je za oko 30% iznad proseka za januar i februar.
Pad spot cena može se objasniti uglavnom visokim termperaturama u Evropi za ovo doba godine, što smanjuje potražnju za grejanjem. Takođe, cene prirodnog gasa su se stabilizovale nakon početnih šokova izazvanim sukobom u Ukrajini, s obzirom da je u brojnim evropskim zemljama gas glavna sirovina za proizvodnju električne energije.
Međutim, postoje i drugi faktori, posebno u Bugarskoj. Grafikoni energetske berze pokazuju da za razliku od tradicionalnih skokova cene ujutru i uveče (kada je potrošnja najveća), sada izostaje večernji pik.
Ovo se može objasniti aktivnošću hidroelektrana – najverovatnije je došlo do povećanja snabdevanja električnom energijom iz ovih elektrana što je omogućilo obuzdavanje rasta cena.
Bugarska je i dalje izvoznik električne energije a kada se izvozni kapaciteti popune, ponuda na lokalnom tržištu počinje da nadmašuje tražnju,što donosi pad cena.
Izvor: capital.bg