Solarne elektrane beleže rekordnu proizvodnju, a porasto je i izvoz električne energije, koji je obezbedio prihode od više milijardi evra
Proizvodnja električne energije u Bugarskoj u 2022. godini porasla je za 6,3% u odnosu na prethodnu godinu, na 49,4 TWh, što predstavlja rekord u poslednjih deset godina, dok je potrošnja smanjena za 1,5%, na 37,8 TWh.
Kao rezultat, izvoz je značajno porastao, u uslovima visokih cena električne energije na slobodnom tržištu, ozbezbeđujući enormne prihode energetskim kompanijama koji se mere milijardama evra.
Najviše električne energije u protekloj godini proizvedeno je u termoelektranama na ugalj – one su proizvele za 22% više električne energije u odnosu na prethodnu godinu. Međutim, u poslednja četiri meseca 2022. godine, proizvodnja ovih postrojenja je zaostajala u odnosu na isti period 2021. godine, što signalizira mogući pad u 2023. godini.
Proizvodnja nukelaerne elektrane Kozloduj je pala, usled čestih i dugotrajnih havarija u drugoj polovini 2022. godine.
Istovremeno, zabeležena je rekordna aktivnost solarnih elektrana, s obzirom da je u poslednjih 12 meseci pušten u rad veliki broj novih solarnih parkova.
Zbog suše, proizvodnja hidroelektrana je ostala daleko ispod nivoa iz 2021. godine. Od proleća RHE Čaira je praktično potpuno van funkcije.
Zbog manjeg doprinosa hidroelektrana i veće proizvodnje električne energije u zemlji, udeo obnovljivih izvora energije je smanjen ispod 15%, što znači da Bugarska ne uspeva da ispuni svoj cilj od 16% zelene energije u energetskom miksu zemlje. Poređenja radi, u 2021. godini ovaj udeo je bio preko 18%.
Istovremeno, udeo termoelektrana na ugalj porastao je na skoro 47%, nakon što je u 2021. iznosio 41%, a godinu ranije 37%.
Izvor: capital.bg