Nestašice električne energije i toplotni talas podigli cene električne energije na 128 evra po MWh
Cena električne energije na dan unapred tržištu bugarske berze IBEX, za isporuku u petak 24. juna, oborila je četvorogodišnji rekord. Na berzama u Bugarskoj i Grčkoj trgovalo se najskupljom električnom energijom u čitavoj Evropi – 128,15 evra po MWh.
Poslednji put tako visoka cena zabeležena je u Bugarskoj 10. januara 2017. godine, kada su temperature bile veoma niske, potrošnja izuzetno velika, a nije bila aktivirana hladna rezerva.
Električna energija je generalno skupa u čitavoj Evropi – u Srbiji košta 117,81 evro po MWh, a u Hrvatskoj i Sloveniji 108,48 evra po MWh. U Rumuniji, sa kojom bi Bugarska do jeseni trebala da kapluje svoje tržište, električna energija se prodaje za 99,74 evra po MWh. Najniže cene zabeležene su u Španiji i Portugalu – 85,73 evra po MWh.
Jedan od uzroka ovih visokih cena je prekomerna potrošnja električne energije zbog visokih temperatura u Istočnoj Evropi.
To dovodi do ekstremnog opterećenja sistema za hlađenje i rasta potrošnje. Takođe, zbog slabog vetra, oko 60 GW kapaciteta vetra je van stroja, što takođe stvara deficit i utiče na rast cena.
Istovremeno, nema podataka o havarijama u većim proizvodnim postorjenjima u regionu.
U Bugarskoj su peti (do 26.6) i osmi blok (do 30.06) TE Marica-Istok 2 u planiranom remontu, ali to ne utiče na tržište, s obzirom da elektrana radi sa minimalnim kapacitetom od oko 240 MW, u odnosu na ukupni kapacitet od 1.600 MW. Visoka cena električne energije za isporuku u petak omogućila bi termoelektrani da ostvari zaradu od prodaju električne energioje, ali nema naznaka da će se tako nešto dogoditi.
Poslednjih meseci, emisiona prava koja plaćaju termoelektrane takođe imaju veliki uticaj na cene električne energije. Trenutko koštaju preko 50 evra po toni, a očekuje se njihov dalji rast.
Izvor: capital.bg