Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaBosna:Norvežani će ipak...

Bosna:Norvežani će ipak graditi MHE na rijeci Bosni

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Projekat koncesione izgradnje malih hidroelektrana na rijeci Bosni, koji je Vlada RS još prije šest godina dodijelila norveškoj kompaniji “Technor Energy”, konačno bi mogao biti pomjeren sa mrtve tačke.
Naime, ključni problem koji je 2011. godine zakočio realizaciju projekta procijenjene vrijednosti 250 miliona evra bile su razmirice između većinskih i manjinskih akcionara kompanije “Technor Energy”, izvještavaju Nezavisne.

Iako su postojale spekulacije da je posao sa Norvežanima definitivno propao, oni su međusobne nesuglasice, ipak, nedavno riješili podjelom dobijenih šest koncesionih lokacija za izgradnju hidroenergetskih objekata na potezu od Doboja do Modriče.

Na osnovu postignutog sporazuma manjinski akcionari “Technor Energyja” osnovali su firmu “Technor Hydro 2”, koja će preuzeti realizaciju tri od šest malih hidroelektrana (MHE) na Bosni.

U Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS potvrdili su da je Komisija za koncesije dala saglasnost, a Vlada RS odobrila prenos koncesionih ugovora za izgradnju MHE Cijevna 1, Cijevna 2 i Doboj sa firme “Technor Energy” na “Technor Hydro 2”. Preostala tri koncesiona ugovora za MHE Cijevna 4, Cijevna 5 i Cijevna 6 realizovaće “Technor Energy”. U kompaniji “Technor Energy” kazali su “Nezavisnim” da će odluku o investiranju u projekat u RS donijeti ukoliko finansijeri budu zadovoljni postignutim pravnim okvirom sa Vladom RS u vezi s ugovorom o koncesiji.

“Kada se donese takva odluka, onda početak izgradnje predstavlja samo pitanje logističkih i praktičnih radova”, izjavio je Roar Hausner, predsjednik Uprave “Technor Energyja”.

Komentarišući dosadašnje aktivnosti na projektu, Hausner je rekao da je proces eksproprijacije zemljišta skoro završen, da je projekat usaglašen sa koridorom 5c i autoputem Banjaluka – Doboj, dok obnavljanje ostalih dozvola, prema njegovim riječima, predstavlja samo formalnosti. Regulatorna komisija za energetiku RS je u maju ove godine odbacila zahtjev Norvežana za izdavanje dozvole za izgradnju MHE Cijevna 1, Cijevna 2 i Cijevna 4, kao nepotpun.

Kako su naveli, ekološka dozvola i procjena uticaja na životnu sredinu izdate su za instalisanu snagu elektrana, koja je manja od snage navedene u aneksu Ugovora o koncesiji i zahtjevu (11,5 umjesto 14,1 megavata). Takođe, urbanistička saglasnost, odnosno lokacijski uslovi, su takođe izdati za manju instalisanu snagu, a istekao im je i rok važenja, te kao treći razlog navode da su koncesionar u ugovoru o koncesiji i podnosilac zahtjeva različita pravna lica.

Norvežani kažu da se u realizaciji koncesija najdalje otišlo na lokacijama MHE Cijevna 1 i Cijevna 2, za koje očekuju da će prve biti građene.

“Za njih se, takođe, mora čekati finaliziranje Cijevne 3, koja je pod nadležnošću preduzeća ‘Elektrodoboj’. Prema našim saznanjima, oni su počeli intenzivno raditi na sprovođenju svojih projektnih aktivnosti”, dodao je predsjednik Uprave “Technor Energyja”.

Preduzeće “Elektrodoboj” ranije je najavilo da će tender za izvođača građevinskih radova za MHE Cijevna 3 raspisati početkom 2014. Građevinske radove i nabavku opreme finansiraju iz zajma njemačke razvojne banke KfW od 50 miliona evra, dok će dio sredstava za uređenja korita rijeke Bosne i izgradnju objekta obezbijediti iz vlastitih izvora.

Izvor SEEbiz

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Slovenija: Vlada produžila regulaciju cena goriva za šest meseci, uvodi ograničenje cena i na pumpama pored autoputeva

Slovenačka vlada odlučila je da produži postojeću regulaciju cena goriva za još šest meseci, ali i da uvede nove mere kako bi cene goriva na benzinskim stanicama pored autoputeva bile u skladu sa cenama u ostalim delovima zemlje. Nakon razmatranja...

Rumunija: EDP otvorio solarnu elektranu Albina od 60 MW u blizini Temišvara, povećavajući kapacitet obnovljive energije

Portugalska energetska kompanija EDP svečano je otvorila novu solarnu elektranu u blizini Temišvara, označivši značajan korak u razvoju obnovljive energije u Rumuniji. Solarna elektrana Albina, instalisane snage 60 MW, sada je najveći solarni projekat u okrugu Timiš. Elektrana Albina je...

Rumunija: Potrošnja struje blago porasla početkom 2025, dok proizvodnja i primarni energenti opadaju

Prema podacima Nacionalnog instituta za statistiku (INS), potrošnja struje u Rumuniji u prva četiri meseca 2025. godine dostigla je 16,95 TWh, što predstavlja povećanje od 1,5% u poređenju sa istim periodom 2024. godine. Industrijska potrošnja električne energije dostigla je...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!