Kantonalni sud u Sarajevu poništio je ekološke dozvole koje je Ministarstvo za životnu sredinu i turizam Federacije BiH izdalo za predložene projekte hidroelektrana Vranduk i Janjići. Ovi projekti, sa ukupnom snagom od 36 MW, razvija državna elektroprivreda EPBiH, a planirani su da budu izgrađeni na reki Bosni, u blizini Zenice.
Sud je odlučio da projekat hidroelektrane Janjići snage 16 MW ne može da nastavi bez dobijanja nove ekološke dozvole, nakon što je Aarhus centar BiH osporio odluku Ministarstva iz 2021. godine, kojom je produženo važenje postojeće dozvole. Sud je zaključio da Ministarstvo nije imalo pravnu osnovu za ovu odluku i kritikovao ga zbog zanemarivanja ekološkog značaja oblasti Janjići, koja je domaćin nekoliko zaštićenih vrsta, uključujući vidre. Sud je istakao da, zbog složenosti projekta i isteka prethodne dozvole, mora biti sproveden novi postupak u skladu sa važećim ekološkim propisima.
Takođe, sud je poništio ekološku dozvolu za hidroelektranu Vranduk snage 20 MW, koju je Ministarstvo izdalo 2023. godine. Sud je utvrdio da je Ministarstvo prekršilo nekoliko odredbi zakona o zaštiti životne sredine BiH, kao i da je ignorisalo prava javnosti na informisanje i učešće u donošenju odluka u vezi sa životnom sredinom, čime je prekršena Aarhuška konvencija. Ekološka studija uticaja za Vranduk bila je ocenjena kao nedovoljna, jer su tokom izdavanja dozvole zanemareni prethodni rizici i stručna mišljenja.
Projekat hidroelektrane Janjići je 2022. godine doživeo dodatne neuspehe, jer je Nemačka razvojna banka (KfW) povukla finansiranje za ovaj projekat, koji je trebalo da izgrade uz kredit od 30 miliona evra. Takođe, projekat Vranduk je bio predmet međunarodne arbitraže, kada je austrijska kompanija Strabag tražila dodatna sredstva zbog porasta troškova, što je izazvalo spor sa EPBiH.